Mieszkańcy Warszawy coraz starsi: stolica rozwija internę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 października 2015 09:33

Obecnie co piąty mieszkaniec Warszawy ma ponad 65 lat. Szacuje się, że w stolicy kobieta na emeryturze będzie żyła 21 lat, a mężczyzna 15 -  to stawia przed miastem poważne wyzwania zdrowotne.

Mieszkańcy Warszawy coraz starsi: stolica rozwija internę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Warszawie mieszka obecnie blisko 400 tys. starszych osób. W dzielnicach, gdzie seniorów jest najwięcej - na Woli i Bielanach - oddziały internistyczne są oblężone. Miejsc jest za mało, mimo że ratusz zorganizował dodatkowe oddziały wewnętrzne w szpitalach Czerniakowskim i Bielańskim, a lada dzień w Wolskim zostanie otwarty oddział geriatryczny. Remontowane są też oddziały wewnętrzne w szpitalach Grochowskim i Praskim.

W Warszawie jest tylko 20 łóżek geriatrycznych. Dwadzieścia pięć nowych ma powstać w Instytucie Reumatologii, gdzie rząd powołał Narodowy Instytut Geriatrii. Jak wskazuje ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, nie ma konieczności tworzenia nowych oddziałów geriatrycznych, ale w szpitalach potrzebni są geriatrzy, którzy mogliby konsultować starsze osoby.

Inny wielki problem stolicy to brak miejsc w domach pomocy społecznej. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do takiej placówki wynosi 18 miesięcy.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze