Miejskie samorządy finansują programy szczepień

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 12:21

Niezależnie od ministerialnego budżetu miasta same walczą z chorobami zakaźnymi. Głównie finansują szczepienia przeciwko meningokokom i pneumokokom, grypie oraz HPV.

Miasta finansują głownie szczepienia przeciwko meningokokom i pneumokokom, grypie oraz HPV Fot. Archiwum

Kielce planują wydać na ten cel 1,2 mln zł. Już obecnie na szczepienia, których nie finansuje resort zdrowia, wykładają co roku 2,5 mln zł. Z tych pieniędzy finansują profilaktykę w zakresie grypy dla osób 55+, ospy, HPV dla nastolatek. Kielce były też pierwszym samorządem, który z własnego budżetu zapłacił za szczepienia przeciwko pneumokokom - informuje Dziennik Gazeta Prawna. 

Lublin na ten rok zaplanował na ten cel wydatki w kwocie ok. 2 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na szczepionki przeciwko grypie, HPV i pneumokokom. Na szczepienia przeciwko tym wirusom dzieci do lat pięciu Katowice wydadzą w br. 600 tys. zł.

Gdańsk od 2006 r. finansuje szczepienia przeciwko grypie dla osób w wieku 65+. Corocznie przeznacza na to 180 tys. zł. Wrocław płaci z kolei za szczepienia przeciw wirusowi HPV - co roku 400 tys. zł.

Warszawa dotuje szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców od 65. r.ż., na które jest przeznaczane co roku 2,4 mln zł, oraz przeciwko zakażeniom pneumokokami, na które z budżetu samorządu idzie 1,4 mln zł.

Resort zdrowia wydaje na obowiązkowe szczepienia ok. 250 mln zł rocznie. W ub.r. do programu dodano szczepienia przeciwko pneumokokom - ich koszt to ok. 100 mln zł. Ogólna kwota wydatków państwa nie uległa jednak znaczącej zmianie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum