Michałkiewicz: wypłaty z tytułu urodzenia chorego dziecka realizowane bez przeszkód

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2017 14:31

Wypłaty jednorazowych świadczeń w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężkim upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą są przekazywane na bieżąco i bez przeszkód; jest nimi spore zainteresowanie - powiedział we wtorek (11 lipca) wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz.

Michałkiewicz: wypłaty z tytułu urodzenia chorego dziecka realizowane bez przeszkód
Fot. PTWP

Jak dodał, do końca maja tego roku wypłacono rodzicom ok. 1,6 tys. takich świadczeń.

- Jest to uruchomione, działa; świadczenia są wypłacane, zainteresowanie jest spore - ocenił Michałkiewicz, zaznaczając przy tym, że trudno oszacować, jaka będzie ostateczna skala wypłat, bo rodzice mają rok czasu na wystąpienie o takie świadczenie.

Wiceminister zastrzegł, że środki na ten cel są w pełni zabezpieczone w budżecie na 2017 r. Łącznie na zadanie dotyczące koordynacji działań pomocowych wobec kobiet w ciąży oraz ich rodzin (zarówno w okresie prenatalnym, jak i po urodzeniu się niepełnosprawnego dziecka), ujęte w programie "Za życiem", w 2017 r. zagwarantowano kwotę do 120 mln zł, z tego do 70 mln zł z Funduszu Pracy oraz do 50 mln zł z rezerwy celowej.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum