Michałkiewicz: ponad miliard zł dla rodzin z osobą niepełnosprawną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2018 16:56

Podczas konsultacji systemu wsparcia osób niepełnosprawnych wiceminister w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz podkreślił w Białymstoku, że do rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi trafiło ponad miliard zł. To kwota, która zmieniła życie wielu rodzin - podkreślił.

Fot. archiwum

W piątek (27 lipca) sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej(MRPiPS), pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz spotkał się w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Białymstoku z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych i z przedstawicielami osób niepełnosprawnych i ich rodzinami. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele ZUS, środowiskowych domów samopomocy, zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej.

Michałkiewicz podkreślił, że celem prowadzonych w lipcu w całym kraju przez MRPiPS konsultacji jest poprawa systemu wsparcia niepełnosprawnych i ich rodzin. 

Przypomniał, że program "500 plus" uwzględnia rodziny z osobami niepełnosprawnymi. - Dla nich kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku było o 50 proc. wyższe. Nie ma innych świadczeń, gdzie kryterium dla kogoś byłoby tak preferencyjne jak w tej sytuacji. W ostatnim roku do rodzin z osobą niepełnosprawną, z dzieckiem niepełnosprawnym, trafiło ponad 1 mld 320 mln zł; to kwota, która całkowicie zmieniła życie wielu, wielu rodzin - powiedział Michałkiewicz.

Poinformował, że na wsparcie osób niepełnosprawnych od 2020 r. będzie dodatkowo około 2 mld zł. Przypomniał, że dodatkowe pieniądze uzyskano w wyniku obniżenia składki na fundusz pracy i przekazania 0,15 proc. pensji wszystkich Polaków do Funduszu Solidarności z Osobami Niepełnosprawnymi - od 2019 r. będzie to ponad 600 mln zł plus danina solidarnościowa, czyli 4 proc. od zarobków powyżej miliona zł rocznie - według szacunków będzie to około 1,2 mld zł.

Michałkiewicz podkreślił, że regionalne konsultacje społeczne służą zgłaszaniu potrzeb osób niepełnosprawnych - "tak, aby te dodatkowe pieniądze dobrze wydać".

- System wsparcia osób niepełnosprawnych trzeba wzmacniać - powiedział z kolei wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Dodał, że dobrym tego przykładem jest miejsce konsultacji, czyli dom samopomocy białostockiej Caritas, z którego przez pięć dni w tygodniu korzysta po kilkanaście osób. - Ten dom jest takim miejscem, gdzie rehabilitację przechodzą osoby z upośledzaniami umysłowymi, z zaburzeniami psychicznymi - powiedział.

Natomiast p.o. dyrektor Oddziału Podlaskiego PFRON Grażyna Bogdańska podkreśliła, że w 2018 roku podpisał on umowę na 1 mln 457 tys. zł w ramach programu wyrównywania szans, dzięki czemu można było kupić autobus i sześć busów dla placówek dowożących niepełnosprawnych na zajęcia.

Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Bogdan Olesiński mówił zaś, że od kilku tygodniu w województwie trwa wdrażanie ustawy, która ma szczególnie wesprzeć osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W naszym województwie łączny budżet NFZ przeznaczony na rehabilitację to 69 mln zł; osoby niepełnosprawne mają na nią zagwarantowany dostęp bez kolejek - powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum