Michałkiewicz: 511 mln zł w tym roku na program "Za życiem"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2017 15:41

W tym roku rząd zaplanował przeznaczenie 511 mln zł na program "Za życiem" mający wspierać rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi - poinformował w czwartek (2 lutego) wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Michałkiewicz: 511 mln zł w tym roku na program "Za życiem"
Wsparcie z programu rządowego będzie wynosić 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością. Fot. archiwum

Pierwsza ustawa z tego programu obowiązuje od 1 stycznia, cały pakiet rozwiązań wejdzie w życie 1 lipca tego roku, kolejny zaś od 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział Michałkiewicz na konferencji prasowej w Lublinie.

- Na ten rok w budżecie rząd zaplanował na takie dodatkowe wspieranie tego programu 511 mln zł, mamy nadzieję, że już w tym roku efekty tego programu będą widoczne - zaznaczył.

Do urzędów gmin wpływają pierwsze wnioski dotyczące jednorazowych świadczeń przysługujących na podstawie już obowiązującej ustawy "Za życiem". Chodzi o 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością. W Lubelskiem w styczniu napłynęło sześć takich wniosków.

- To będzie trudne do monitorowania z tego względu, że ustawa daje rok czasu od urodzenia dziecka na zgłoszenie się kobiety z wnioskiem o wypłacenie tego świadczenia - powiedział Michałkiewicz.

Nowe przepisy pozwoliły na objęcie finansowaniem przez NFZ hospicjów perinatalnych, a także mają zwiększyć liczbę zabiegów wykonywanych w czasie życia płodowego dziecka - bez limitów i bez kolejek. - Jesteśmy jednym z liderów w tych kwestiach w Europie, nasi chirurdzy potrafią robić 24 zabiegi w trakcie życia płodowego - podkreślił Michałkiewicz.

- Te zabiegi do tej pory były realizowane w ramach programu ministerstwa jako pilotażowe, w tej chwili będą kontraktowane w nieograniczonej ilości. Ważne, że one będą bez kolejki. Jeśli w porę się zoperuje, podejmie leczenie, rehabilitację, to jest duża szansa, że niepełnosprawność będzie niewielka albo jej wcale nie będzie - dodał.

Zapowiedział szerokie konsultacje dotyczące kolejnych rozwiązań programu "Za życiem", ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami oraz organizacjami społecznymi i instytucjami, które się nimi zajmują. Pierwsza ustawa powstała bardzo szybko, aby mogły z niej skorzystać kobiety, które już są w ciąży - tłumaczył.

Michałkiewicz zapewnił, że polityka społeczna, w tym wsparcie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, będzie istotnym elementem Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, nad którą rząd kończy prace. - W ramach tej strategii są także nasze programy. Jest tam strategia na rzecz ekonomii społecznej, cały dział poświęcony polityce prorodzinnej, w tym program "Za życiem" - powiedział.

- Staramy się, żeby państwo wspierało nie tylko te rodziny, które sobie świetnie radzą, ale także żeby wspierało te rodziny, które z różnych powodów - na przykład z powodu niepełnosprawności jednego z członków rodziny - wymagają specjalnego zainteresowania - podkreślił Michałkiewicz.

Powstanie programu "Za życiem" premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października ubiegłego roku, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum