Rynek Zdrowia | 30-04-2021 14:01

Michał Dworczyk: od 10 maja osoby niepełnosprawne z pierwszeństwem w punktach szczepień

Po 10 maja wprowadzamy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w dostępie do szczepień przeciwko COVID-19. Będą cztery rozwiązania - mówił Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk: - Wprowadzamy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w dostępie do szczepień; FOT. Screen PTWP

  • Minister Dworczyk: - Dziś jest ten moment kiedy można wyjść naprzeciwko postulatom środowisk osób niepełnosprawnych
  • Za 10 dni wszyscy pełnoletni Polacy będę mieli możliwość zarejestrowania się na szczepienie i będzie można skupić się na potrzebach osób niepełnosprawnych
  • Dworczyk: - Wprowadzamy cztery rodzaje ułatwień w szczepieniach osób niepełnosprawnych

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień podczas piątkowej (30 maja) konferencji prasowej podkreślił, że dziś jest ten moment kiedy można wyjść naprzeciwko postulatom środowisk osób niepełnosprawnych. 

- To były bardzo trudne decyzje, rzeczywiście kilkadziesiąt organizacji skupiających osoby niepełnosprawne zwracało się z postulatami o priorytetowe traktowanie przy szczepieniach. My w konsultacjach z Radą Medyczną przedstawialiśmy program szczepień skonstruowany w taki sposób, żeby po pierwszym kwartale szczepić jak najszybciej populacyjnie - mówił.

Nie było decyzji o priorytetowym szczepieniu osób niepełnosprawnych, bo...

Wyjaśnił też, co stało za takimi decyzjami. - Dlaczego takie decyzje Rada Medyczna rekomendowała i dlaczego poszliśmy w tym kierunku? Ponieważ doświadczenia pierwszego kwartału pokazały, że wyodrębnienie jakichkolwiek grup spowalniało całą akcję szczepień. A w interesie wszystkich Polaków, w tym osób niepełnosprawnych jest, żeby te szczepienia szły jak najszybciej - tłumaczył minister Dworczyk.

Dodał: - Chcieliśmy rejestrować jak najszybciej do szczepień populacyjnych i dopiero po zakończeniu tej rejestracji stworzyć możliwości udogodnień i wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowisk, w tym środowiska osób niepełnosprawnych.

- Dzisiaj już widzimy ten moment, za dziesięć dni, wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione e-skierowania, będą mogli się rejestrować na szczepienie. Działa w Polsce 7 tys. takich punktów. Ten proces rejestracji zakończy się i będzie można skupić się na potrzebach osób niepełnosprawnych - podkreślił Dworczyk.

Pierwszeństwo dla niepełnosprawnych w kolejkach

Dodał: - Dzisiaj na spotkaniu ze środowiskami osób niepełnosprawnych przedstawiliśmy cztery rozwiązania, które będziemy chcieli od 10 maja wprowadzać w życie, a które wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i trochę ułatwią dostęp do szczepień wszystkim tym osobom.

- Po pierwsze chcemy, żeby osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności od 10 maja w punktach szczepień powszechnych - a przypomnę, że docelowo będzie ponad 630 takich punktów, przynajmniej po jednym w każdym powiecie - żeby w tych punktach miały pierwszeństwo w szczepieniach - podkreślił.

Jak wyjaśnił minister Dworczyk, ma to polegać na tym, że osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem lub opiekunami nie będzie musiała umawiać się czy to za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza. Będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu przyjmie szczepienie.

- Dotyczy to zarówno osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekuna bądź opiekunów. To będzie bardzo proste, nie będzie wymagało żadnych dokumentów, tylko oświadczenia - podkreślił.

Szczepienia w domach opieki

Po drugie - jak mówił Dworczyk - od 10 maja rozpocznie się szczepienie w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej.

Te ośrodki będą mogły zamawiać szczepienia, tak jak to było wcześniej w wypadku DPS-ów, nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów tych osób i swoich pracowników.

- Te zamówienia będą realizowanie priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dla tych wszystkich osób będziemy mieli zabezpieczone szczepionki - mówił.

Szczepienia w domu

Trzecie rozwiązanie, które wdrożymy i które ma pomóc w tym całym procesie -  wyjaśniał minister Dworczyk -  rusza dzisiaj. W pierwszej połowie maja być w pełni rozwinięte. Jest to tworzenie mobilnych jednostek szczepień.

Tak nazwano indywidualnych ratowników medycznych, czy pielęgniarki i położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia.

- Takie osoby, muszą mieć podpisane umowy - porozumienie z którymś punktem szczepień - z tego punktu pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjentów, z którymi się umówią na szczepienie. Te osoby same ustalają sobie terminy, miejsca, gdzie będą szczepić.

To jest forma niezwykle elastyczna i umożliwiająca dojazd do osób, które mają ograniczoną mobilność albo do takich punktów, o których przed chwilą mówiłem jak np. środowiskowe domy pomocy - zaznaczył Dworczyk.

Te mobilne punkty szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson&Johnson. - Wierzymy, że uruchomienie tych punktów pozwoli na szybsze zaszczepienie osób o ograniczonej mobilności w tym osób niepełnosprawnych - dodał.

POZ-y będą zachęcać do szczepień

Czwarta sprawa, którą będziemy realizować w pierwszej dekadzie maja i później, to dostarczenie z CEZ-u do każdego POZ-etu, listy osób jeszcze niezaszczepionych ze szczególnym wskazaniem na osoby niepełnosprawne - wskazał Dworczyk. 

Do listy będzie dołączona prośba, żeby POZ-ety wykazywały aktywność i taką rolę aktywną, w przekonywaniu swoich pacjentów do tego, żeby się zaszczepić. W pierwszym rzędzie mają POZ-ety mieć na uwadze osoby niepełnosprawne.

Możliwe rozszerzenie listy osób z uprawnieniami do udogodnień

W ocenie Dworczyka nie jest za późno na takie udogodnienia. - Trzeba pamiętać, że znaczna część osób niepełnosprawnych nadal nie jest zaszczepiona. To właśnie dla tych osób stworzyliśmy możliwość szczepienia w ośrodkach, pod opieką których się znajdują. To są te wspomniane przeze mnie: domy pomocy czy centra integracji społecznej - mówił.

Podkreślił też, że podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o wejście w kolejkę. Takie osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekunowie, nie będą musieli dzwonić na infolinię i czekać np. trzy tygodnie na swoją kolej, tylko będą mogły z godziny na godzinę podjechać do punktów szczepień powszechnych i tam od razu mogą otrzymać szczepienia. - To są te ułatwienia – zaznaczył.

Minister Dworczyk wskazał też, że pierwszy tydzień działania tego systemu ma być podsumowany w połowie maja.

- Zobowiązaliśmy się do tego, że przeanalizujemy możliwości włączenia do tego systemu, nie tylko osób o znacznym poziomie niepełnosprawności, ale także pozostałych osób niepełnosprawnych. To będzie dopiero przedmiotem analiz - podsumował minister Dworczyk.