Miasta o centralizacji szpitali: bezprawne wywłaszczenie społeczności lokalnych

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 17:15

Obecnie ponad 70 proc. długów publicznej ochrony zdrowia generują placówki zarządzane przez MZ, a mniej niż 30 proc. - samorządowe, których jest znacznie więcej i mają dużo gorsze finansowanie - wskazują Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.

Miasta o centralizacji szpitali: bezprawne wywłaszczenie społeczności lokalnych
Fot. PTWP

Jak na dłoni widać, kto lepiej gospodaruje powierzonym dobrem publicznym - wskazują we wspólnym stanowisku organizacje.

Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich uważają, że dalsza centralizacja ochrony zdrowia jest całkowicie bezzasadna i przyniesie jedynie kolejne szkody w systemie. Podkreślają, że publiczne placówki ochrony zdrowia, które są własnością społeczności lokalnych i regionalnych, powinny pozostać w zakresie odpowiedzialności samorządu terytorialnego.

Organizacje wskazują, że miasta, powiaty i województwa do roku 2019 poniosły nakłady na zarządzane placówki w wys. 26,7 mld zł na wydatki majątkowe oraz 4,8 mld zł na pokrycie strat i zobowiązań.

"Nie może zatem być mowy o przejęciu własności tych placówek przez instytucje centralne. Byłoby to bezprawne wywłaszczenie społeczności lokalnych, z jednoczesnym narażeniem mieszkańców na znacznie mniej efektywne zarządzanie" - czytamy w stanowisku z 12 lutego br.

Samorządowe placówki ochrony zdrowia - jak podnoszą UMP i ZMP - nie tylko powinny pozostać w gestii gmin, powiatów i województw, lecz równocześnie samorządy muszą być dysponentem adekwatnej części środków pochodzących ze składek na ubezpieczenia zdrowotne. Wówczas - jak zaznaczają - będzie można mówić o realnych uprawnieniach właścicielskich.

Przypominają też "niekonstytucyjną likwidację kas chorych", gdy środki ze składek obywateli na ubezpieczenia zdrowotne trafiły z powrotem do instytucji centralnej, podległej resortowi zdrowia.

"Ta centralizacja finansów przeznaczonych na ochronę zdrowia nie przyniosła żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie – spowodowała, że resort, zamiast prowadzić politykę zdrowotną państwa, zajmuje się ręcznym sterowaniem niesterowalnego, generującego wciąż nowe długi i coraz bardziej skorumpowanego „systemu” finansowego" - twierdzą UMP i NMP.

Samorządy lokalne cieszą się niezmiennie od wielu lat najwyższym w Polsce zaufaniem społecznym - konstatują dwie organizacje miast i przypominają, że "od dłuższego czasu" według CBOS władze lokalne dobrze ocenia 74 proc. Polaków, źle - 18 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum