Mężczyźni rzadziej niż kobiety wykonują badania profilaktyczne
Na dobrowolne badania kontrolne Polacy zgłaszają się zdecydowanie rzadziej, niż Polki. Jedną z przyczyn jest niewielka liczba akcji informacyjnych skierowanych wyłącznie do mężczyzn.

Kampanie społeczne i masowe akcje profilaktyczne (mammografia, cytologia) w większości przypadków dotyczą wyłącznie do kobiet. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni mogą czuć się zwolnieni z odpowiedzialności za dbałość o swoje zdrowie - informuje dziennik.pl
Specjaliści przypominają, że po ukończeniu 40 r.ż. należy zadbać o oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz profil lipidowy, czyli oznaczenie cholesterolu z frakcjami i trójglicerydów.
Po 50. roku życia warto także poddać się nieinwazyjnemu badaniu na zawartość krwi utajonej w kale, mającemu na celu wykluczenie raka jelita grubego. Dodatkowo można także przeprowadzić kolonoskopię.
U mężczyzn po 40-50 roku życia z czasem mogą się też pojawić dolegliwości gruczołu krokowego, związane z jego przerostem. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, w okolicy 40. roku życia należy wykonać pierwsze oznaczenie PSA.
Więcej: www.dziennik.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)