Mężczyźni rzadziej niż kobiety wykonują badania profilaktyczne

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2014 09:06

Na dobrowolne badania kontrolne Polacy zgłaszają się zdecydowanie rzadziej, niż Polki. Jedną z przyczyn jest niewielka liczba akcji informacyjnych skierowanych wyłącznie do mężczyzn.

Mężczyźni rzadziej niż kobiety wykonują badania profilaktyczne
Fot. Archiwum

Kampanie społeczne i masowe akcje profilaktyczne (mammografia, cytologia) w większości przypadków dotyczą wyłącznie do kobiet. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni mogą czuć się zwolnieni z odpowiedzialności za dbałość o swoje zdrowie - informuje dziennik.pl

Specjaliści przypominają, że po ukończeniu 40 r.ż. należy zadbać o oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz profil lipidowy, czyli oznaczenie cholesterolu z frakcjami i trójglicerydów.

Po 50. roku życia warto także poddać się nieinwazyjnemu badaniu na zawartość krwi utajonej w kale, mającemu na celu wykluczenie raka jelita grubego. Dodatkowo można także przeprowadzić kolonoskopię.

U mężczyzn po 40-50 roku życia z czasem mogą się też pojawić dolegliwości gruczołu krokowego, związane z jego przerostem. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, w okolicy 40. roku życia należy wykonać pierwsze oznaczenie PSA.

Więcej: www.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum