×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Meksyk: walczą z otyłością. Ceny napojów słodzonych - w górę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 października 2013 08:23

Meksykański rząd i organizacja pozarządowa "Władza konsumentów" zawarły sojusz w walce z otyłością Meksykanów. Organizacja poparła projekt dodatkowego opodatkowania napojów słodzonych dla zdobycia środków na założenie w całym kraju sieci źródełek wody pitnej.

Meksyk: walczą z otyłością. Ceny napojów słodzonych - w górę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dyrektor "Władzy konsumentów" Alejandro Calvillo oświadczył w czwartek, że opowiada się za dwukrotnie większym dodatkowym podatkiem od napojów słodzonych niż podwyżka zapowiedziana przez rząd prezydenta Enrique Penii Nieto. Celem tej propozycji jest zmniejszenia konsumpcji napojów powodujących otyłość i sprzyjających cukrzycy.

Komisja skarbu meksykańskiej Izby Deputowanych zatwierdziła w tych dniach wprowadzenie dodatkowego podatku od wspomnianych napojów o 0,08 dolarów na litrze.

Calvillo w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę na fakt, iż w dwudziestomilionowej stolicy Meksyku, jednym z najludniejszych miast świata, mimo gorącego klimatu na próżno by szukać publicznego ujęcia czy źródełka wody pitnej. Ludzie sięgają więc po napoje słodzone, tymczasem siedmiu na dziesięciu dorosłych mieszkańców kraju ma problem z nadwagą.

W grupie ludności od 5 do 19 lat cierpi z powodu otyłości 30 proc., a cukrzyca i jej powikłania są co roku w Meksyku przyczyną 17,2 proc. zgonów.

Inicjatywa rządowa poparta przez "Władzę konsumentów" spotkała się z energicznymi protestami producentów napojów słodzonych oraz właścicieli cukrowni i plantacji trzciny cukrowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze