×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Medycy: zaostrzamy protest. W czwartek rozmowy ostatniej szansy z Ministerstwem Zdrowia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia01 października 2021 17:18

Protest medyków. - Dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle? My medycy nie mamy innych problemów niż pacjenci. Zawodówki kształcące lekarzy nie rozwiążą problemów kadrowych - powiedział Gilbert Kolbe, rzecznik medyków protestujących w Białym Miasteczku 2.0.

Medycy: zaostrzamy protest. W czwartek rozmowy ostatniej szansy z Ministerstwem Zdrowia
Gilbert Kolbe, rzecznik medyków protestujących w Białym Miasteczku: przed nami rozmowy ostatniej szansy z MZ FOT. Screen PTWP
 • Zaostrzenie protestu będzie nadal polegało, między innymi na ograniczaniu się lekarzy do pracy na jednym etacie, wybieraniu zaległych urlopów, wypowiadanie dotychczasowych umów
 • W czwartek, 7 października rozmowy ostatniej szansy z Ministerstwem Zdrowia - zapowiedział na konferencji prasowej w piątek Gilbert Kolbe, rzecznik medyków protestujących od 11 września w Białym Miasteczku 2.0.
 • Kolbe wymieniał miasta, w których ze względu na braki kadrowe wstrzymano w ostatnich dniach pracę szpitalnych oddziałów i pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego: dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle?
 • Nawiązał w ten sposób do piątkowej wypowiedzi szefa resortu zdrowia, który powiedział dziennikarzom, że jeśli chodzi o problemy kadrowe, "sytuacje kryzysowe mamy już za sobą"

Protest medyków. W czwartek rozmowy ostatniej szansy 

- Zaostrzamy nasz protest i przygotowujemy się do wtorkowego (5 października - red.) spotkania z Ministerstwem Zdrowia. To będzie przedostanie spotkanie - powiedział w piątek, 1 października Gilbert Kolbe, rzecznik medyków protestujących od 11 września w Białym Miasteczku 2.0.

Pytany o negocjacje dotyczące podwyżek wynagrodzeń wskazał, że Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało dotychczas żadnych wyliczeń. - MZ zaproponowało głównie zmiany w nazewnictwie poszczególnych tabel i rozmieszczenia zawodów w tych tabelach. Ale nadal liczymy na to, że będzie możliwość zawarcia porozumienia. Jeśli jednak we wtorek pan minister nie będzie gotowy to w czwartek dojdzie do rozmów już ostatniej szansy - stwierdził Kolbe.

Gilbert Kolbe zapowiedział, że zaostrzenie protestu będzie nadal polegało, między innymi na ograniczaniu się lekarzy do pracy na jednym etacie, wybieraniu zaległych urlopów, wypowiadaniu dotychczasowych umów i poszukiwaniu pracodawców oferujących lepsze warunki zatrudnienia.

- Zachęcamy do tego, aby medycy i pracownicy niemedyczni zadbali o swoje zdrowie i mogli spędzać czas ze swoimi rodzinami - dodał.

Skutki protestu i wypowiadania umów - zawieszane oddziały, karetki bez obsady

Kolbe wymieniał miasta, w których ze względu na braki kadrowe wstrzymano w ostatnich dniach pracę szpitalnych oddziałów, między innymi: Kraków, Warszawa, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Zamość, Rybnik, Koszalin, Częstochowa, Rzeszów, Płock, Gryfino, Kozienice.

- W Zielonej Górze z powodu braku obsady ratowników medycznych i pielęgniarek sparaliżowany jest SOR. Za sprawą rozpoczętego dziś protesty ratowników medycznych poważne braki w obsadzie karetek występują, między innymi, w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Starych Babicach, Łomiankach, Ożarowie Mazowieckim, Aleksandrowie Kujawskim, Wyszogrodzie. Wszystkie zespoły z tamtych terenów nie mają obsady. W Poznaniu bez obsady jest 65 proc. zespołów ratownictwa medycznego, we Włocławku 70 proc., w Płocku aż 80 proc. - informował rzecznik Białego Miasteczka 2.0.

"Zawodówki kształcące lekarzy nie rozwiążą problemów kadrowych"

- Chcielibyśmy zapytać pana ministra, dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle? Dlaczego tutaj jesteśmy, dlaczego całe oddziały szpitalne wypowiadają umowy? - Gilbert Kolbe nawiązywał do piątkowej wypowiedzi szefa resortu zdrowia Adam Niedzielskiego, który powiedział dziennikarzom, że jeśli chodzi o problemy kadrowe, "sytuacje kryzysowe mamy już za sobą".

- My, medycy nie mamy innych problemów niż nasi pacjenci, przeżywamy je na co dzień. Czy to, że stworzy pan zawodówki kształcące lekarzy będzie rozwiązaniem problemów kadrowych w ochronie zdrowia? - pytał Kolbe.

- Przypominam, że Białe Miasteczko ponownie działa w swojej pierwotnej formie, a przez weekend będą tu prowadzone szczepienia przeciw COVD-19 dla wszystkich chętnych - zapowiedział Gilbert Kolbe.

Czytaj też:

Krystyna Ptok: zaostrzamy protest medyków. PLAN zaostrzenia na najbliższe tygodnie

Porozumienie między ratownikami a MZ w praktyce. Masowe zwolnienia lekarskie

Zapis całej konferencji prasowej w Białym Miasteczku (1 października).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze