×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Medycy z lubelskich szpitali na granicy z Ukrainą. Komu i jakiej pomocy udzielono?

Autorzy: PAP; oprac. KK • Źródło: PAP25 lutego 2022 10:32Aktualizacja: 25 lutego 2022 10:42

Szpitale z województwa lubelskiego udzielają już pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy. Punkty zorganizowane są w punktach recepcyjnych.

Medycy z lubelskich szpitali na granicy z Ukrainą. Komu i jakiej pomocy udzielono?
Punkty medyczne zorganizowane są w punktach recepcyjnych. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
 • W zorganizowanych przy polsko-ukraińskiej granicy punktach recepcyjnych dla uchodźców działają również punkty medyczne, za które odpowiadają pobliskie szpitale
 • Dyrektor hrubieszowskiego szpitala Alicja Jarosińska: Od wczoraj udzieliliśmy już pierwszej pomocy przedmedycznej kilkunastu osobom
 • Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, pytany o działania resortu w związku z sytuacją na Ukrainie, ocenił, że jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze

Polskie szpitale zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Jeśli zakres pomocy okazałby się niewystarczający, to wtedy pogotowia z Zamościa i Chełma zabezpieczą transport do szpitali, gdzie uchodźcom udzielane będą niezbędne świadczenia - mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Szpital w Hrubieszowie odpowiada za punkt medyczny w rejonie przejścia w Zosinie. Na miejscu znajdują się dwie pielęgniarki i karetka transportowa.

- Od wczoraj udzieliliśmy już pierwszej pomocy przedmedycznej kilkunastu osobom. Z reguły były to bóle głowe, inne bóle spowodowane emocjami, nerwami, a także zasłabnięcia. Na razie nie było potrzeby kierowana kogoś do szpitala - powiedziała dyrektor hrubieszowskiego szpitala Alicja Jarosińska.

Wojewódzki szpital w Chełmie udziela pomocy w punkcie recepcyjnym w rejonie przejścia w Dorohusku. Na miejscu znajduje się pielęgniarka albo ratownik medyczny. Jak zaznaczyła dyrektor szpitala Kamila Ćwik, jeśli będzie potrzeba, to obsada zostanie zwiększona.  

- Z tego, co wiem, to w czwartek do punktu recepcyjnego w Dorohusku trafiła jedna rodzina, ale nie wymagała pomocy medycznej - powiedziała dyrektor.

Podkreśliła, że wśród personelu chełmskiego szpitala są również lekarze i pielęgniarki z Ukrainy.

- Z pewnością będą stanowić też wsparcie w porozumiewaniu się z uchodźcami. Nam to ułatwi pracę, a drugiej stronie zmniejszy duży stres - zaznaczyła dyrektor szpitala w Chełmie.

Natomiast szpital w Tomaszowie Lubelskim udziela pomocy w punkcie recepcyjnym znajdującym się w Lubyczy Królewskiej, niedaleko przejścia w Hrebenne.

- W punkcie medycznym jest zawsze dwóch naszych ratowników lub dwie pielęgniarki gotowych do udzielenia pierwszej pomocy. Stacjonuje też całodobowa karetka pogotowia z dwoma ratownikami, która może zapewnić transport do naszego szpitala. Z kolei na sobotę rano zaplanowane jest uruchomienie drugiego takie punktu medycznego - w Tomaszowie Lubelskim - przekazał zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Tomaszowie Lubelskim Piotr Gozdek.

Z kolei, szpitale z Zamościa i Szczebrzeszyna zaangażowane są w funkcjonowanie punktu medycznego w rejonie przejścia Dołhobyczowie.

Ośrodki recepcyjna w województwie lubelskim

Na terenie województwa lubelskiego powstały cztery ośrodki recepcyjne dla uchodźców w Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem, Zosinie. Zapewnione w nich jest wyżywienie, możliwość odpoczynku, pomoc medyczna i informacje dla uchodźców.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania 296-kilometrowy odcinek granicy polsko-ukraińskiej w województwie lubelskim. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).

MZ:  jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, pytany o działania resortu w związku z sytuacją na Ukrainie, ocenił, że jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze.

- Od wielu tygodni przygotowywaliśmy się do zapewnienia pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy. Każdemu przybywającemu do naszego kraju musimy zapewnić bezproblemowy, bieżący dostęp do opieki medycznej, w tym również do hospitalizacji - zaznaczył rzecznik MZ.

Dodał, że analizy dotyczyły m.in. sytuacji na Ukrainie pod kątem epidemicznym, m.in. występujących tam chorób.

- Wszystko po to, by przygotować leki i procedury medyczne pod kątem leczenia pacjentów, często na te choroby, które w Polsce występują marginalnie - wyjaśnił.

Andrusiewicz podał, że opracowana została również "pełna logistyka odbioru i transportu rannych, łącznie z wyznaczeniem szpitali, do których trafią".  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze