Medycy wyjdą na ulicę. Będzie wielki protest pracowników ochrony zdrowia. Znamy datę
Medycy wyjdą na ulicę. Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiada wielki protest pracowników ochrony zdrowia. W poniedziałek, 2 sierpnia, szefowie związków i samorządów medycznych przedstawili plan działania.

- - Czujemy się zlekceważeni przez rządzących - podkreśliła Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
- Nowo powołany Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy domaga się konkretnych rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreślają, że w tej sytuacji konieczny jest dialog
- Już na 11 września zaplanowany jest strajk pracowników ochrony zdrowia
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy
Jak na początku konferencji podkreśliła Krystyna Ptok, Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy został powołany 2 sierpnia i składa się on z przedstawicieli m.in. ogólnopolskich związków zawodowych zawodów medycznych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia z przedstawicieli samorządu zawodów medycznych. Głównym celem Komitetu jest przeprowadzenie pilnych rozmów z premierem Morawieckim.
- Czujemy się zlekceważeni przez rządzących, wnioskowaliśmy o spotkanie z premierem pod koniec czerwca. Sytuacja po uchwaleniu o najniższych wynagrodzeniach jest dla środowisk medycznych i niemedycznych bulwersująca, ponieważ wielu pracowników nie zostaje objętych regulacją wynagrodzeń, jak również dochodzi do sytuacji zmiany stanowisk pracy - zaznaczyła przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.
- Protest pracowników ochrony zdrowia zaplanowany na 11 września o godzinie 12 w Warszawie. Przyjadą wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych i niemedycznych. Uważamy, że to ostatni czas na to, aby poprawić zła sytuację w ochronie zdrowia. Perspektywa, którą roztacza obecnie rząd, dotycząca wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 roku jest zbyt powolne i oczekujemy radykalnych działań w przeciwnym razie deklaracje które słyszymy w telewizji nie będą możliwe, bo nie mamy kadr medycznych - podkreśliła przewodnicząca OZZPiP.
Jakie są główne postulaty Komitetu?
Podczas konferencji zostały wypunktowane dalsze postulaty, jakich domaga się Komitet. Są to:
-
Znacznie wyższy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej w wysokości nie 7 proc. a 8 proc. PKB
-
Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej i wewnętrznej pracowników opieki zdrowotnej
-
Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
-
Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej/obrazowej
- Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochorny zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.
Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia chce konkretnych rozmów
Jak podkreślili przedstawiciele powołanego Komitetu, zależy im przede wszystkim na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, aby działania poprzeć na konkretach, a nie wyłącznie na wprowadzonej ustawie.
Gorzką refleksją na temat wynagrodzeń podzielił się dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.
- Podwyżki są bardzo niesprawiedliwe. Ludzie z dużym doświadczeniem zawodowym zaczną zarabiać tyle, co młodzi koledzy rozpoczynający pracę zawodową. Jest to niesprawiedliwe i doświadczeni pracownicy, zaczną z powodów etycznych i moralnych, odchodzić z pracy. Większość moich kolegów i koleżanek nie pracuje na umowę o pracę - powiedział dr hab. Krawczyk.
Jednocześnie wspomniał, że znaczna część jego kolegów po fachu nie trafia do pracy tam, gdzie są usługi refundowane ze środków publicznych.
Poprzednie protesty medyków w całej Polsce
Przypomnijmy, przedstawiciele związków zawodowych w ochronie zdrowia 1 lipca skierowali wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie ministra Adama Niedzielskiego. Jako główny powód został podany brak zaufania „do niego w naszym środowisku oraz brak możliwości poprawy w tym zakresie”. Według autorów wniosku, działania ministra jedynie „pogarszają dostęp do opieki zdrowotnej”.
Pod koniec czerwca miały miejsce liczne ogólnopolskie protesty ratowników medycznych. Odbywały się one 30 czerwca pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich. Manifestanci domagali się m.in. podwyżki, a także wprowadzenie osobnego punktu „"Ratownik Medyczny" oraz ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych.
Strajk ogłosiły także pielęgniarki, które protestowały przeciwko tzw. ustawie Niedzielskiego, czyli sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Strajki ostrzegawcze miały miejsce 7 czerwca, natomiast już 18 czerwca miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, którego celem były dalsze działania.
Czytaj także: Najważniejsze organizacje w ochronie zdrowia chcą dymisji Niedzielskiego. Wniosek do premiera, prezydenta i prezesa PiS
Dzisiaj strajk pielęgniarek i położnych - udział zapowiada ok. 40 szpitali
To warto wiedzieć: Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Skład:
- z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok – Przewodnicząca OZZPiP
Longina Kaczmarska – Wiceprzewodnicząca OZZPiP
- z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Grażyna Cebula- Kubat – Wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL
Zdzisław Szramik – Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego OZZL
- z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii
Ewa Ochrymczuk Przewodnicząca OZZPDMiF
Dorota Kowalczyk-Cyran Wiceprzewodnicząca OZZPDMiF
- z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii
Monika Mazur – Przewodnicząca OZZTMR
Agata Wajdzik – Wiceprzewodnicząca OZZTMR
- z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Beata Rozner – Przewodnicząca OZZPBOAiIT
Wioletta Słowińska – Wiceprzewodnicząca OZZPBOAiIT
- ze Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej
Beata Kalicka – Przewodnicząca ZZPMSWiAP
- z Naczelnej Izby Lekarskiej:
Artur Drobniak – Wiceprezes NRL
Michał Bulsa – członek Prezydium NRL
- z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych:
Mariola Łodzińska – Wiceprezes NRPiP
Andrzej Tytuła – członek Prezydium NRPiP
- z Krajowej Izby Fizjoterapeutów:
Maciej Krawczyk – Prezes KRF
Tomasz Niewiadomski – Wiceprezes KRF
- z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych:
Alina Niewiadomska – Prezes KRDL
Matylda Kłudkowska – Wiceprezes KRDL
- z Naczelnej Izby Aptekarskiej:
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Prezes NIA
Małgorzata Pietrzak – Wiceprezes NIA
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (5)