Medycy przed spotkaniem z wiceministrem. "W tych punktach się nie zbliżamy"

Autor: KM • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia30 września 2021 12:58

Trwa spotkanie protestujących medyków z wiceministrem zdrowia. Ci pierwsi zorganizowali przed rozmowami briefing i podali, że odpowiedzią na ich postulaty dotyczące wynagrodzeń, którą zaprezentował resort, są niezmiennie propozycje z marca.

Medycy przed spotkaniem z wiceministrem. "W tych punktach się nie zbliżamy"
Briefing medyków, fot. Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia/Twitter

Trwa spotkanie protestujących medyków z wiceministrem zdrowia

Podczas briefingu dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej mówił o dokumencie wysłanym do Ministerstwa Zdrowia, w którym znalazły się zapisy dotyczące tego, jak mają wyglądać normy zatrudnienia sekretarek i opiekunów medycznych.

- Liczba personelu medycznego brana pod uwagę w wyliczeniach kosztów legislacyjnych - ponieważ tam była największa kość niezgody, gdzie ministerstwo brało pod uwagę wszystkich lekarzy, którzy mają PWZ w Polsce, niezależnie, czy mają 90 lat, czy 24 lata i czy pracują w Narodowym Funduszu Zdrowia, czy komercyjnie - podkreślił dr Drobniak. Dodał, że dokumenty wysłane do ministerstwa są zgodne z Centralnym Rejestrem Lekarzy.

- Odpowiedź na nasze postulaty dotyczące wynagrodzeń, którą zaprezentowało Ministerstwo Zdrowia, to są niezmiennie propozycje z marca - zaznaczył wiceprezes NRL

Ptok: sprawy formalno-prawne posuwane są do przodu

Krystyna Ptok zaznaczyła, że "sprawy formalno-prawne posuwane są do przodu", ale inaczej sprawa przedstawia się w kwestiach finansowania ochrony zdrowia w Polsce, tj. "wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, czyli wzrostu wyceny świadczeń, którą postulujemy o 30 procent, o ratownictwo medyczne, o ponowną wycenę świadczeń przez AOTMiT".

- W tych punktach się nie poruszamy, nie zbliżamy. Uważamy, że jest zbyt powolne tempo tych wzrostów - podkreśliła Ptok.

- Powinno być szybsze, ze względu na demografię w państwie. Już dwukrotnie prosiłam prezesa NFZ o zderzenie nakładów na ochronę zdrowia z NFZ do grupy 65 plus, czyli osób z wielochorobowością, żeby pokazać – a może NFZ nie chce tego pokazać? Jesteśmy w sytuacji, gdzie nakłady na tę grupę są na poziomie sprzed 5 lat - zaznaczyła.

Czytaj też: Medycy zaostrzą protest? Szaraniec: "na stole" wypowiadanie klauzuli opt-out

Studenci kierunków medycznych wyjdą na ulice. Manifestacje w 10 miastach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze