Medycy pokazali swoją wersję porozumienia, ministerstwo swoją. Kraska: trzeba wypracować jakiś kompromis

Autor: oprac. KM • Źródło: RMF FM, PAP, Rynek Zdrowia14 października 2021 09:31

W piątek 15 października ma odbyć się posiedzenie zespołu trójstronnego. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska chce, by spotkały się wtedy wszystkie strony. Czy dojdzie do porozumienia oraz rozwiązania strajku medyków i białego miasteczka? Niewiele na to wskazuje.

Strajk medyków wciąż trwa. Fot. Marek Misiurewicz
  • Mimo 6 spotkań komitetu protestacyjnego z ministerstwem zdrowia wciąż nie udało się podpisać porozumienia między stronami.
  • Minister zdrowia zapowiedział, że kolejne spotkania odbywać się już będą w ramach zespołu trójstronnego. 
  • Wczoraj medycy przedstawili swoją wersję porozumienia. Do sprawy odniósł się Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
  • Powiedział, że ma świadomość różnic między dwiema wizjami porozumienia. - Białe Miasteczko przygotowało swoje porozumienie, więc warto by się chyba jednak spotkać i nad tymi dwoma dokumentami się pochylić i wypracować jakiś kompromis.

– Chcemy, aby w piątek na posiedzeniu zespołu trójstronnego spotkały się wszystkie strony – powiedział na antenie RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zaznaczył, że resort zdrowia "bardzo nad tym ubolewa", ponieważ to właśnie zespół trójstronny jest jedynym i właściwym miejscem, w którym powinno dojść do wypracowania kompromisu i porozumienia.

– Tam spotykają się wszystkie zawody medyczne, wszystkie specjalizacje i to jest to miejsce gdzie powinniśmy wypracować [porozumienie – przyp. red. RZ]. My jesteśmy gotowi w piątek być i będziemy na posiedzeniu komisji trójstronnej, zapraszamy komitet protestacyjny – mówił Kraska.

Wiceminister wyraził nadzieję, że "jeżeli z obu stron będzie dobra wola, to się spotkamy".

– Myślę, że to ostatnie spotkanie, które było spotkaniem Ministerstwa Zdrowia i komitetu protestacyjnego wypracowało już pewne zręby porozumienia - kontynuował wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że ma świadomość różnic między dwiema wizjami porozumienia. - Białe Miasteczko przygotowało swoje porozumienie, więc warto by się chyba jednak spotkać i nad tymi dwoma dokumentami się pochylić i wypracować jakiś kompromis.

Jednak resort podtrzymuje, że nie przewiduje obecności premiera Mateusza Morawieckiego na spotkaniu z medykami. – Oczywiście to jest zawsze decyzja pana premiera i czy tak będzie - zobaczymy, ale na tą chwilę nie przewidujemy obecności pana premiera – podsumował Kraska.

Czy spotkanie się odbędzie? Jedni mówią tak, inni mówią nie

- Jesteśmy zdeterminowani, aby problem rozwiązać, nie przedłużać rozmów, pokazać bardzo konkretną ofertę. Na piętnastego, na piątek, mamy zaplanowane posiedzenie w ramach zespołu trójstronnego - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednak rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe przekazał we wtorek PAP, że zaproszenie ministra do udziału w zespole trójstronnym nie dotarło "w formie papierowej, dostaliśmy je jak zwykle w formie konferencji prasowej".

- Na ten moment nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli się pojawić - dodał Kolbe. Jednocześnie poinformował, że we wtorek o godz. 12.00 zbierze się Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Czytaj też: Protestujący medycy nie przyjdą na piątkowe rozmowy trójstronne

Zespół Trójstronny. Czy dojdzie do podpisania porozumienia z ministrem? Pytamy Marię Ochman

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum