Medycy po spotkaniu bez udziału premiera: będzie protest i białe miasteczko

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia10 września 2021 16:55

Protest medyków zapowiadany na sobotę (11 września) w Warszawie jest już nie do powstrzymania. Strajk medyków nie zostanie odwołany, a białe miasteczko powstanie - poinformowali w piątek przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Medycy podczas protestu przejdą m.in. przed Sejm. Fot. archiwum RZ
  • Premier Mateusz Morawiecki nie pojawił się na spotkaniu z medykami w piątek, organizowanym na dzień przed zapowiadanym protestem medyków
  • Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak zapowiadał, że warunkiem udziału w spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych jest obecność na nim premiera Mateusza Morawieckiego. Nie odwołali protestu
  • Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i Kancelarię Premiera.

Wcześniej w piątek medycy spotkali się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak zapowiadał, że warunkiem udziału w spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych jest obecność na nim premiera Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu premiera nie było.

Ptok ostro o nieobecności premiera

- Brak obecności premiera na spotkaniu to jest hipokryzja. Nie zjawił się na spotkaniu z ogromną rzeszą medyków, to ja się pytam: czy tak ważne jest dla pana premiera zdrowie? - powiedziała Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Ptok dodała, że to nie medycy odpowiadają za ochronę zdrowia, tylko ci, którzy przejęli władze w Polsce. Zapowiedziała, że w "białym miasteczku" pokazywane będą paski wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

- Nie ma medyków, nie ma leczenia, same łóżka nie leczą. Nas jest za mało, a potrzeby medyczne społeczeństwa coraz większe - powiedział Drobniak i podkreślił, że sprawna medycyna i sprawna ochrona zdrowia to przede wszystkim współpraca.

Niedzielski był pytany, czy i kiedy możliwe jest spotkania protestujących medyków z nim, premierem i ministrem finansów.

Protest rusza w sobotę, potem białe miasteczko

- Wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że po pierwsze dobrze rozumiemy propozycje, które zostały złożone przez protestujących. Bo my też zakładamy, że być może część z tych propozycji została tak nieprecyzyjnie opisana, że potem na poziomie rachunku ekonomicznego dają takie ogromne koszty - zaznaczył szef MZ.

- Więc to spotkanie z premierem jest możliwe, jak będziemy wiedzieli, że obie strony się dobrze rozumieją, a na razie nie mamy tej pewności; potwierdzeniem tego jest tak wysoka kwota dodatkowych oczekiwań rzędu 100 mld złotych - mówił Niedzielski.

Czytaj też: Niedzielski o spotkaniu premiera z protestującymi medykami: "przewidywane, trzeba tylko odrobinę dobrej woli"

Premier Morawiecki o postulatach medyków: niemożliwe do realizacji w ciągu roku czy dwóch lat

Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i Kancelarię Premiera. Jak przekazał Drobniak białe miasteczko wystartuje w sobotę, bezpośrednio po manifestacji.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum