Medycy oburzeni słowami ministra zdrowia

Autor: oprac. PG • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia25 października 2021 17:56

Medycy oburzeni słowami Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia komentując apel NRL o "ograniczenie zaangażowania zawodowego" przez lekarzy, powiedział:  Traktuję tę wypowiedź, jako skrajnie nieodpowiedzialną.

Medycy oburzeni słowami ministra zdrowia
Adam Niedzielski: Traktuję tę wypowiedź, jako skrajnie nieodpowiedzialną PAP/ Paweł Supernak
  • 22 października Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o "ograniczenie zaangażowania zawodowego"
  • Adam Niedzielski komentując apel lekarzy powiedział: Traktuję tę wypowiedź, jako skrajnie nieodpowiedzialną.
  • Teraz do sprawy odniósł się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

"NRL rekomenduje lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i dla pacjenta” - brzmiał apel lekarzy z NRL. 

- Traktuję tę wypowiedź, jako skrajnie nieodpowiedzialną. Jestem bardzo zaskoczony takim wydźwiękiem komunikatu, który mówi wprost pacjentom że nie będą obsługiwani, nie będą przyjmowani, nie będą w żaden sposób zaopiekowani – powiedział w piątek Adam Niedzielski na antenie Radia ZET.

Czytaj także: Niedzielski o apelu NRL do lekarzy: „Skrajnie nieodpowiedzialne”

Medycy odpowiadają na słowa Adama Niedzielskiego 

Słowa ministra wywołały oburzenie. - Nieodpowiedzialna jest postawa ministra Adama Niedzielskiego, który zrzuca odpowiedzialność za niewydolny system opieki zdrowotnej na lekarzy i lekarzy dentystów - skomentował Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Lekarze, tak jak i pozostały personel medyczny i niemedyczny w ochronie zdrowia, mają prawo m.in. do bezpiecznych i godnych warunków pracy z zachowaniem czasu na życie rodzinne i niezbędną regenerację sił - podkreślił. 

- Alarmujemy o tym od dawna, że system ochrony zdrowia opiera się już tylko na przemęczonym pracą personelu. Czas na reformę, a nie na obrażanie lekarzy i lekarzy dentystów - powiedział Andrzej Matyja. 

Michał Bulsa z NRL dodał "praca zgodnie z prawem pracy według Adama Niedzielskiego jest nieodpowiedzialna... To się trudno komentuje... Śmierć na dyżurze jest zatem godnym losem medyka?- ironizował lekarz. 

W podobnym tonie wypowiedział się podczas konferencji prasowej nowy szef Porozumienia Rezydentów Mateusz Szulca. - Na nasz apel, na apel Naczelnej Izby Lekarskiej wzywający do pracowania w bezpiecznych granicach pracy zgodnie z prawem pracy, pan minister mówi "że to działanie jest nieodpowiedzialne" - skwitował przewodniczący.

Naczelna Rada Lekarska apeluje: mniej pracujcie

W opublikowanym przez NRA napisano: "Jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów zależą w dużej mierze od sił, koncentracji i staranności w działaniu lekarza i lekarza dentysty. Wydolność organizmu lekarza i lekarza dentysty, jak każdego człowieka, ma ograniczenia, a notoryczne ich przekraczanie wskutek ciągłej pracy zawodowej w wymiarze przekraczającym 48 godzin w tygodniu prowadzić może do utraty zdrowia, zmniejszenia koncentracji, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na mocy decyzji ustawodawcy począwszy od stycznia 2028 r. praca lekarzy i lekarzy dentystów w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień będzie niedopuszczalna.

Praca w większym stopniu zaangażowania odbywa się również kosztem życia rodzinnego oraz utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego.

Naczelna Rada Lekarska przypomniała, że "główną przyczyną tak dużego wymiaru czasu pracy i zaangażowania zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów jest ich niewystarczająca liczba w systemie ochrony zdrowia, co w szczególności dotyka publicznego systemu ochrony zdrowia".

"Przepracowany i przemęczony lekarz, lekarz dentysta nie jest rozwiązaniem problemów systemu ochrony zdrowia. Przemęczony lekarz, lekarz dentysta może nie sprostać obowiązkowi działania z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentów jak i jego własnego" - napisał w komunikacie NRL.

Czytaj także:  NRL apeluje do lekarzy, żeby mniej pracowali

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum