Mazowsze. Zdaniem Radziwiłła następny szpital tymczasowy w Warszawie to absurd

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia03 listopada 2021 19:30

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował otwarcie w stolicy tymczasowego szpitala covidowego oraz przedstawienie przez resort zdrowia strategii do walki z czwartą falą pandemii. Do tej wypowiedzi odniósł się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Konstanty Radziwiłł: Kolejny szpital tymczasowy w Warszawie to absurd; FOT. PTWP
  • Absurdalne są apele o tworzenie szpitala tymczasowego w stolicy, ponieważ na Mazowszu jest ich obecnie już 5 - uważa wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł 
  • Minister zdrowia zdecydował, że stołeczny Szpital Praski ma być szpitalem dla pacjentów z COVID-19.
  • Jak zapowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska szpital ten będzie gotowy, choć władze Warszawy odwołały się od tej decyzji

"Szpital Południowy od dwóch tygodni nie przyjmuje nowych pacjentów"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował w środę, 3 listopada o otwarcie w stolicy tymczasowego szpitala covidowego oraz przedstawienie przez resort zdrowia strategii do walki z czwartą falą pandemii.

Do tej wypowiedzi odniósł się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który uważa taki apel za absurdalny, gdyż na Mazowszu działa już 5 takich placówek i uruchamiane są kolejne.

- A przede wszystkim wyznaczony jako tymczasowy w stolicy Szpital Południowy od dwóch tygodni nie przyjmuje nowych pacjentów i działa w połowie swojego potencjału (110 łóżek na 300). Natomiast Miasto nie jest w stanie określić końcowego terminu naprawy instalacji tlenowej - zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

"Nie ma odpowiednio wydolnej instalacji tlenowej ani zespołu lekarskiego"

Minister zdrowia zdecydował, że stołeczny Szpital Praski ma być szpitalem dla pacjentów z COVID-19. Jak zapowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska szpital ten będzie gotowy, choć władze Warszawy odwołały się od tej decyzji. Jednak jak przekazał prezes Szpitala Praskiego Andrzej Golimont szpital nie jest "w stanie przyjąć 270 pacjentów tzw. czysto covidowych, ani pacjentów z ciężką niewydolnością układu oddechowego", bo nie ma odpowiednio wydolnej instalacji tlenowej ani zespołu lekarskiego.

Wojewoda mazowiecki skomentował również sprawę Szpitala Praskiego. - Zaskoczenie władz Warszawy decyzją dla Szpitala Praskiego jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że to z inicjatywy Wiceprezydent Renaty Kaznowskiej ta placówka była wskazana jako szpital tzw. covidowy, o czym jasno wskazywała w korespondencji - zaznaczył wojewoda.

W komunikacie wojewody napisano, że wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania "miejsc covidowych" wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia - dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak, aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. "Ponadto, zgodnie z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19" - dodano.

"Łóżka dla pacjentów covidowych są uruchamiane stopniowo"

Jak zaznaczył wojewoda "na zabezpieczenie medyczne dla pacjentów z Covid-19 musimy patrzeć jako system obejmujący całe województwo". Tłumaczył, że "łóżka dla pacjentów covidowych są uruchamiane stopniowo, tak, aby jak najdłużej zapewnić możliwość hospitalizacji dla pacjentów z innymi schorzeniami". "Nie możemy pozwolić sobie na to, aby łóżka stały puste - stąd decyzje muszą być wydawane na bieżąco" - powiedział Radziwiłł dodając, że nie obowiązuje w tym przypadku żadna rejonizacja i każda placówka powinna przyjmować pacjentów, niezależnie skąd pochodzi.

- Tymczasem władze Warszawy formułują skandaliczne wypowiedzi, że w warszawskich szpitalach znajdują się pacjenci głównie spoza Warszawy. Otrzymywaliśmy też sygnały, że pacjenci spoza Warszawy nie byli przyjmowani np. w Szpitalu Południowym - podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czytaj też: Szpital wstrzymuje przyjęcia. Powodem niewydolność instalacji tlenowej

Szpital tymczasowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba lekarzy, pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

Jędrychowski apeluje do Niedzielskiego o przepisy ws. działania szpitali w czasie czwartej fali

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum