Mazowsze. NFZ nie przedłuży umów z tymi POZ. Powodem jest nadużywanie teleporad

Autor: oprac. KM • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia25 czerwca 2021 18:09

NFZ nie przedłuży umów z 3 poradniami POZ w woj. mazowieckim od 1 lipca. To efekt zmian zapowiedzianych w środę przez szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego.

NFZ nie przedłuży umów z POZ za nadużywanie teleporad. Fot. PTWP
  • Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił listę poradni podstawowej opieki zdrowotnej, z którymi nie podpisze umów
  • To efekt działań ministra zdrowia, który zapowiedział, że nie przedłuży umów z 70 placówkami
  • Na Mazowszu placówki, z którymi NFZ nie przedłuży umów, znajdują się w Radomiu, Pionkach i Poświętnem

Nadużywanie teleporad a brak umów z NFZ

Mazowiecki oddział NFZ na swojej stronie przedstawił listę poradni POZ, z którymi nie zostaną przedłużone umowy. Przyczyną jest nadużywanie teleporad. Konsekwencje takiego działania zapowiedział w tym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Są takie przychodnie, gdzie teleporady zdominowały wszystkie inne formy świadczenia usług i wyparła ten bezpośredni kontakt z pacjentem  - powiedział minister zdrowia podczas środowej konferencji prasowej.

Podał, że w ponad połowie placówek POZ teleporady składają się nawet na 50 proc. realizowanych świadczeń. Zaznaczył jednak, że istnieją również takie placówki, w których wskaźnik teleporad przewyższa 90 procent.

- Dlatego zdecydowałem się, w przypadku tych podmiotów, których liczbę określam na 70, które mają wskaźnik świadczenia teleporad powyżej 90 proc, by nie przedłużyć umów na świadczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – zapowiedział Niedzielski.

Czytaj również: Śląski NFZ karze za teleporady: 9 poradni POZ bez kontraktów

Aż 15 poradni POZ z Wielkopolski bez umów z NFZ

Przychodnia cenionego lekarza z Gniezna jest na czarnej liście NFZ. To wynik błędu?

Lista POZ, którym wygasają umowy z NFZ

24 czerwca na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ umieszczono spis placówek, którym wygasa umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodano jednak informację, które placówki wciąż będą miały te umowy.

Twoja poradnia POZ udzielała powyżej 90% teleporad. Jej umowa z NFZ wygasa 30 czerwca, Fundusz nie zamierza przedłużać współpracy z poradnią, ale Ty nie zostaniesz bez opieki. Koniecznie sprawdź, gdzie otrzymasz niezbędną pomoc medyczną - czytamy na stronie mazowieckiego NFZ.

Poniższe punkty w woj. mazowieckim już nie będą miały umów z NFZ:

  1. Elżbieta Sznajder-Pokrzewińska NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej Gabinet Lekarza Rodzinnego, Radom, ul. Kilińskiego 15/17
  2. Przychodnia Centrum sp. z o. o., Pionki, ul. Mickiewicza 26
  3. Przychodnia Centrum sp. z o. o., Pionki/Poświętne 26

Czytaj więcej: Kary za teleporady: aż 70 poradni w Polsce bez kontraktów LISTA

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum