×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowieckie: z opieki koordynowanej może już korzystać prawie milion pacjentów

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe23 lutego 2023 14:10

Na listach pacjentów przychodni, które podpisały stosowne umowy z Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, figuruje niemal 1 mln mieszkańców województwa - poinformował oddział funduszu.

Mazowieckie: z opieki koordynowanej może już korzystać prawie milion pacjentów
Z opieki koordynowanej w Mazowieckiem może już korzystać milion pacjentów. Fot. Adobestock
 • Już niemal co piąty mieszkaniec Mazowsza może, w razie potrzeby, skorzystać z opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)
 • Na listach pacjentów przychodni, które podpisały stosowne umowy z Mazowieckim OW NFZ figuruje niemal 1 mln mieszkańców  województwa
 • Chodzi o pacjentów z cukrzycą, problemami kardiologicznymi, endokrynologicznymi i pulmonologicznymi

Co daje pacjentowi opieka koordynowana?

 

EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca – do niedawna te badania mógł zlecić jedynie lekarz w poradni specjalistycznej.  Dzięki opiece koordynowanej może to teraz zrobić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

– Przede wszystkim jest możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza POZ. Chodzi o pacjentów z cukrzycą, problemami kardiologicznymi, endokrynologicznymi i pulmonologicznymi – wyjaśnia Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ w komunikacie. – Do tego dochodzi szerszy wachlarz badań diagnostycznych, które do tej pory mogły być wykonywane jedynie w specjalistycznych poradniach – dodaje. 

Nowe rozwiązania doceniają świadczeniodawcy. – Z punktu widzenia lekarskiego oznaczają one realizację większych kompetencji połączonych ze wzrostem wynagrodzenia. Możliwość realizacji szerszego zakresu badań czyni lekarza rodzinnego bardziej niezależnym i sprawczym – mówi Artur Prusaczyk, wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach. I dodaje: – Lekarze bardzo doceniają nowoczesne narzędzia pracy, które zostały wdrożone w ramach opieki koordynowanej.

W przychodniach, które zdecydowały się podpisać z NFZ umowy na udzielania świadczeń w ramach opieki koordynowanej, pacjenci z takimi chorobami, jak nadciśnienie tętnicze, niewydolności serca, cukrzyca, astma, POChP czy schorzenia tarczycy mogą liczyć na tzw. poradę kompleksową, podczas której ustalony zostanie indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną.

Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich czterech zakresach – diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmonologii – lub tylko w wybranych.

Opieka finansowana niezależnie od stawki kapitacyjnej

Gdy zajdzie taka potrzeba lekarz POZ może zlecić pacjentowi np. konsultację z dietetykiem czy wizytę w poradni specjalistycznej. Może też sam skonsultować stan zdrowia chorego ze specjalistą w jednym z czterech, wspomnianych zakresów medycyny.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

Opieka koordynowana jest finansowana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie tzw. budżetu powierzonego.

Do Mazowieckiego OW NFZ cały czas spływają od świadczeniodawców wnioski o rozszerzenie umowy z NFZ o opiekę koordynowaną.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze