Mazowieckie ma dużo szpitalnych łóżek - będą likwidowane?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2016 14:49

W szpitalach na Mazowszu ma ubywać łóżek szpitalnych. Na położnictwie i ginekologii o około 50 rocznie, na chirurgii 38. Nieco mniej na pediatrii, neonatologii i internie. Tak wynika z analiz demograficznych, zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych.

Z mapy zdrowotnej dla Mazowieckiego wynika, że w województwie jest za dużo łóżek na oddziałach ginekologicznych i położniczych. Fot. Fotolia

Jak informuje Gazeta Wyborcza, zestawienie liczby szpitalnych łóżek na różnych oddziałach oraz prognozy potrzeb do 2029 r. w mapach zdrowotnych opiniowali konsultanci wojewódzcy, a ich uwagi zostały przesłane do Ministerstwa Zdrowia. Resort gotowe mapy ma oddać do końca kwietnia. Na ich podstawie NFZ ma kupować szpitalne świadczenia. 

Z mapy dla województwa mazowieckiego wynika, że za dużo jest łóżek na ginekologii i położnictwie. W ciągu kolejnych dziesięciu lat ma się rodzić ok. 12,6 tys. dzieci mniej. Ministerstwo prognozuje, że co roku - aż do 2029 r. - powinny być likwidowane 52 łóżka na oddziałach położniczo-ginekologicznych. Obecnie jest ich ok. 2,5 tys.

Zdaniem prof. Stanisława Radowickiego, konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii, należy zmieniać profil oddziałów. W przypadku mniejszej liczby porodów, można nastawić się na ginekologię i rozwinąć się w kierunku leczenia onkologicznego.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum