Matyja: szkoda, że samorząd lekarski często był traktowany jako opozycja polityczna

Autor: oprac. WOK • Źródło: Gazeta Lekarska, Rynek Zdrowia12 maja 2022 17:18

To święto naszego samorządu, lekarzy i lekarzy dentystów, czas podsumowań - mówił Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej na rozpoczętym w czwartek, 12 maja XV Krajowym Zjeździe Lekarzy. Podkreślał, że przebieg mijającej kadencji samorządu lekarskiego miał wyjątkowy przebieg.

Matyja: szkoda, że samorząd lekarski często był traktowany jako opozycja polityczna
Trwa XV Krajowy Zjazd Lekarzy Fot. PTWP
  • W Warszawie rozpoczął się XV Krajowy Zjazd Lekarzy. Potrwa do 14 maja
  • Na zjeździe delegaci wybiorą władze samorządu lekarskiego IX kadencji (lata 2022-2026)
  • Podczas inauguracji zjazdu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja podsumował mijającą kadencją samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów
  • Szkoda, że zbyt często byliśmy traktowani jako opozycja polityczna czy rywal, stanowiący zagrożenie - mówił prezes Matyja
  • Nie robimy nic wbrew środowisku lekarskiemu - podkreślał na zjeździe wiceminister zdrowia Piotr Bromber

"Przestaje się coraz częściej szanować naszą lekarską profesję"

- Działaliśmy szybko, pomagając naszym koleżankom i kolegom na pierwszej linii frontu walki z pandemią, a także przekazując rządzącym informacje z pierwszej ręki, w tym propozycje korekt i zmian decyzyjnych - mówił w czwartek, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja podczas inauguracji XV Krajowego Zjazdu Lekarzy.

I dodał: - Szkoda tylko, że zbyt często byliśmy traktowani jako opozycja polityczna czy rywal, stanowiący zagrożenie, zamiast jako merytoryczny partner w rozwiązywaniu problemów. Szkoda, że przestaje się coraz częściej szanować naszą lekarską profesję - stwierdził prezes NRL.

- Zjazd Krajowy to tak naprawdę święto naszego samorządu, lekarzy i lekarzy dentystów, czas podsumowań, sprawozdań. Czas celebracji sukcesów, refleksji nad tym, co poszło nie tak - powiedział, cytowany przez Gazetę Lekarską prof. Matyja. Podkreślił także, że VIII kadencja była szczególna i nie miała standardowego przebiegu, ze względu na pandemię COVID-19, a teraz - wojną w Ukrainie.

Piotr Bromber: Jakakolwiek współpraca jest lepsza niż jej brak

Z kolei  wiceminister zdrowia Piotr Bromber w swoim wystąpieniu, że "jakakolwiek współpraca  [resortu zdrowia z samorządem lekarskim - red.] jest lepsza niż jej brak".

- Nie robimy nic wbrew środowisku lekarskiemu. Nie robimy nic wbrew lekarzom - podkreślał wiceszef resortu zdrowia.

- Po tych słowach na sali pojawiły się głosy oburzenia. Na koniec wiceminister Piotr Bromber wyraził nadzieję, że w czasie kolejnej kadencji samorządu lekarskiego wzajemna współpraca będzie układała się lepiej - podaje w swojej relacji Gazeta Lekarska.

"Kolejna kadencja będzie łatwiejsza"

Podczas Krajowego Zjazdu Lekarzy wybrany zostanie nowy prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Dotychczasowy jej prezes Andrzej Matyja w rozmowie z Rynkiem Zdrowia zadeklarował start w wyborach. Jego kontrkandydatem będzie prawdopodobnie Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Prof. Matyja jest działaczem samorządu lekarskiego od ponad dwóch dekad, Naczelną Radą Lekarską kieruje od 2018 roku. Przypomnijmy, w wywiadzie, który prof. Andrzej Matyja udzielił Rynkowi Zdrowia podsumowując mijającą kadencję, powiedział: - Pandemia wiele mnie nauczyła. Przede wszystkim pokory. To był bardzo trudny czas w zarządzaniu. Nie sądzę, że kolejna kadencja będzie łatwiejsza, ale myślę że będzie większa przestrzeń na działanie - podkreślał Matyja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum