"Matki I Kwartału" wygrały: będą dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2013 16:11

Prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. - poinformował w piątek (26 kwietnia) po spotkaniu z "Matkami I Kwartału" premier Donald Tusk.

"Matki I Kwartału" wygrały: będą dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r. Premier podkreślił, że wielkie wrażenia zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu "Matki I Kwartału".

- Ale też nadzwyczajna, jak na polskie warunki, kultura tego dialogu - zaznaczył.

Dodał, że zgadzał się w stu procentach z argumentacją rodziców z ruchu "Matek I Kwartału", musiał jednak brać pod uwagę możliwości finansowe państwa. Jak poinformował, objęcie prawem do rocznego urlopu rodzicielskiego wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. zostało uzgodnione m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

- Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, szukaliśmy jakiegoś momentu, który z jednej otwierałby jak najszerzej wrota do rocznego urlopu, a z drugiej strony byłby nacechowany odpowiedzialnością za finansową kondycję państwa - powiedział Tusk.

Podkreślił, że pieniądze na ten cel nie zwiększą deficytu budżetowego. Zaznaczył też, że dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci z 2013 r. to inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny.

Przypomnijmy: zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku.

Miały one objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch "Matek I Kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni (a dodatkowy - cztery tygodnie) w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 31 do 37 tygodni w przypadku porodu mnogiego (w zależności od liczby dzieci). Ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, gdy matka zrezygnuje z niego co najmniej po 14 tygodniach po porodzie - to się nie zmieni. Dodatkowy urlop, który obecnie trwa cztery tygodnie, zostanie wydłużony do sześciu, korzystać z niego będą mogli oboje rodzice na takich samych zasadach.

Obecnie przepisy gwarantują mężczyznom również prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie może z niego skorzystać matka; jeśli nie wykorzysta go ojciec, urlop przepada.

Urlop rodzicielski, który ma przysługiwać ma równych prawach ojcu i matce, będzie nowością. Będzie można z niego skorzystać wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum