Mateusz Morawiecki o porozumieniu z rezydentami: w ślad za naszymi słowami idą czyny i środki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 17:57

Służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki, komentując zawarcie porozumienia przez ministra zdrowia i lekarzy rezydentów. - W ślad za naszymi słowami, idą czyny i środki - zapewnił.

Premier Mateusz Morawiecki Fot. Archiwum

- Chcemy poprawiać służbę zdrowia. Chcemy wydawać więcej środków. To był postulat, który udało się przyspieszyć (…) do 6 proc. PKB do roku 2024 - powiedział szef rządu na konferencji prasowej z udziałem szefa MZ Łukasza Szumowskiego.

Premier wskazywał, że PiS "dopełnia obietnic wyborczych". - Tak jak mówiliśmy - nie może być upaństwowienia kosztów i strat, a prywatyzacji zysków. Tak chcemy reformować służbę zdrowia, również w porozumieniu z lekarzami - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki podziękował byłemu ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi, który "dokonał ogromnych wysiłków po to, by służba zdrowia wyglądała lepiej".

Premier podkreślał, że "służba zdrowia potrzebuje spokoju, by razem naradzać, się czasem spierać, ale wypracowywać najlepsze rozwiązania dla personelu medycznego, a przede wszystkim - pacjentów".

- W ślad za naszymi słowami idą też czyny i pieniądze. Mogły się one pojawić, bo skutecznie uszczelniliśmy system podatkowy - dodał.

- Cieszy mnie porozumienie MZ z rezydentami; obie strony kierowały się dobrem pacjenta - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że dzięki porozumieniu będzie można "w spokoju zająć się kolejnymi etapami reformowania służby zdrowia".

Zauważył, że proces reformowania ochrony zdrowia będzie długi, ze względu na wieloletnie zaniedbania.

- Ale potrzebujemy wraz ze środowiskiem medycznym spokoju, po to, żeby wypracować najlepsze mechanizmy zmian, odbiurokratyzowania służby zdrowia, wdrożenia rozwiązań elektronicznych. Wiemy, że one przyspieszą procesy medyczne, skrócą kolejki, a o to nam chodzi dla dobra pacjenta - podkreślił.

- Do tanga trzeba dwojga - mówił Mateusz Morawiecki. Premier podziękował "drugiej stronie", lekarzom, za - jak mówił - ciepłe słowa, które padły z ich strony, że "nie było dotychczas tak dobrego klimatu do rozmów o służbie zdrowia".

Podpisane w czwartek porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów przewiduje podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi.

Porozumienie zawiera także m.in. zapewnienie zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu, wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres dwóch lat oraz odbiurokratyzowania pracy lekarzy i pielęgniarek.

W porozumieniu zapisano, że odsetek 6 proc. PKB na zdrowie ma zostać osiągnięty nie później niż do 1 stycznia 2024 r. Minister zdrowia ma maksymalnie w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie porozumienia przedłożyć Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zagwarantuje ten wzrost finansowania. W 2018 r. wysokość środków ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB; w 2019 - 4,86 proc. PKB; w 2020 - 5,03 proc.; w 2021 r. - 5,30 proc. PKB; w 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,80 proc. PKB.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum