Maseczka nawet w domu? "Trzeba działać z przekonaniem, że każda osoba obok może być zakażona"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2020 18:55

Wobec rosnącej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce potrzebna jest strategia społecznej odpowiedzialności oparta na głębokim zaufaniu - ocenił ekspert dr hab. Jarosław Drobnik. Jego zdaniem bezwzględny reżim sanitarny trzeba przenieść nawet do własnych domów.

Maseczka nawet w domu? "Trzeba działać z przekonaniem, że każda osoba obok może być zakażona"
Trzeba działać z przekonaniem, że każda osoba obok może być zakażona - mówi epidemiolog Fot. Shutterstock

Naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr hab. Jarosław Drobnik zaznaczył, że sytuacja epidemiczna jest krytyczna, a przyrost zachorowań bardzo niepokojący.

- Jako ekspert czuję się bezradny w przewidywaniu, co dalej należy zrobić, by te hamulce zadziałały, bo jak na razie nie działają właściwie. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na całkowity lockdown, a jeśli tak, to na jak długo. Jeśli stać, to odpowiedź nasuwa się sama. Jeśli nie, to rolowanie tej decyzji przez kilka czy kilkanaście tygodni  może pogorszyć sytuację - powiedział dr Drobnik.

Jego zdaniem społeczeństwo musi mieć świadomość, że opóźnianie decyzji w sprawie lockdownu doprowadzi do katastrofy w systemie ochrony zdrowia.

- W mojej ocenie dojdzie do sytuacji, że pacjenci covidowi albo niecovidowi nie będą mogli otrzymać pomocy. Być może teraz jest ostatni moment, by na 2-3 tygodnie wstrzymać wszystkie planowe przyjęcia i tak przeorganizować pracę szpitali, by przynajmniej pacjentów niewymagających intensywnej opieki medycznej zaopatrzyć medycznie - przekonywał ekspert.

W jego ocenie ludzie nadal nie zdają sobie sprawy, co się dzieje w ochronie zdrowia, ponieważ jest to system rozproszony. Tymczasem eksperci i medycy w statystykach już widzą, że sytuacja odbija się na pacjentach.

- Potrzebna jest strategia społecznej odpowiedzialności, ale oparta na głębokim zaufaniu. I tu widzę kolejny problem, bo nie wiem, czy jest jeszcze w kraju instytucja czy osoba, której społeczeństwo zaufa. Jeszcze jedynym hamulcem, który może dałby nam chwilę oddechu, jest stosowanie przez społeczeństwo bezwzględnego reżimu sanitarnego, nawet  we własnych domach - powiedział.

Zdaniem epidemiologa warto stosować stale maseczkę nawet we własnym mieszkaniu, gdy się przebywa z innymi domownikami i ograniczać do minimum interakcje. - Trzeba działać z przekonaniem, że każda osoba obok mnie może być zakażona - dodał.

Roman Skiba - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum