Marszałek apeluje o pilne otwarcie szpitala tymczasowego

Autor: oprac. JKB • Źródło: pomorskie.eu, Rynek Zdrowia29 listopada 2021 12:00

W piątek 26 listopada, miała miejsce konferencja prasowa marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Głównym tematem była obecna sytuacja epidemiczna w regionie. Marszałek m.in. apeluje o pilne otwarcie szpitala tymczasowego.

Marszałek Pomorza apeluje o otwarcie szpitala tymczasowego. Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • 26 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego miała miejsce konferencja, na której pojawili się m.in. samorządowcy
  • Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk stwierdził na spotkaniu, że rząd nie poradził sobie z uruchamianiem szpitali tymczasowych
  • - Jesteśmy przygotowani na walkę z COVID-19, mamy odpowiednią kadrę, czekamy tylko na decyzję ministra zdrowia – dodał dr Rafał Cudnik ze Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku, odpowiedzialny za organizację szpitala jednoimiennego

Pomorski marszałek krytycznie o rządzie

Podczas wspomnianej konferencji, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk stwierdził wprost, że rząd nie poradził sobie w kwestii szpitali tymczasowych. Dodał, że mimo zapowiedzi czwartej fali, rządzący niewiele zrobili w tym temacie, a na dodatek nie do końca wywiązali się ze swoich obietnic.

-  Na początku czerwca podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że w każdym województwie zostanie jeden szpital tymczasowy jako zabezpieczenie na okres jesienny. Dzisiaj możemy więc zadać pytanie: Co się stało, że te szpitale nie mogą być natychmiast uruchomione? Dlaczego dziś, kiedy obserwujemy już blisko 30 tys. zakażeń dziennie, rząd dopiero się obudził i zamierza na nowo powoływać szpitale tymczasowe? – zapytał retorycznie marszałek.

Jak informuje urząd uruchomienie szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, wymaga aż 3-4 tygodni. W związku z tym dojdzie do otwarcia placówki po szczycie czwartej fali, czyli za późno.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także dr Rafał Cudnik ze Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku, który był odpowiedzialny za organizację szpitala jednoimiennego na AmberExpo. "Jesteśmy przygotowani na walkę z COVID-19, mamy odpowiednią kadrę, czekamy tylko na decyzję ministra zdrowia" – podkreślił.

Czytaj: "Ostatni bastion" na Narodowym. Otwarto 23 szpital covidowy

1 grudnia ruszają szpitale covidowe w Łodzi i Ciechocinku

Marszałek apeluje o uruchomienie szpitala tymczasowego

Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego w szpitalu tymczasowym było leczonych 800 chorych, a w punkcie szczepień wyszczepiono ponad 140 tys. osób. Zdaniem marszałka Struka, obserwowane działania rządu są niewystarczające i odbijają się negatywnie na pacjentach. Marszałek podkreślił, że zamykane są oddziały specjalistyczne albo przekształcane na covidowe.

- Grozi nam dalsze ograniczanie dostępu do świadczeń medycznych dla Pomorzan. To nie jest dobry kierunek! Chcemy, żeby szpitale nadal leczyły, a pacjenci chorzy na COVID nie wypychali tych, którzy oczekują pomocy lekarskiej – przypomniał.

Zgodnie z wezwaniem rządu, szpitale marszałkowskie oddały do dyspozycji 503 łóżka covidowe. Natomiast w placówkach należących do województwa pomorskiego zostało jedynie 31 wolnych miejsc (stan na 26 listopada). "W tej chwili to jest bicie w dzwony na alarm! Trzeba podjąć szybkie decyzje!" – podsumował marszałek.

Na koniec zwrócił się do rządu z ważnym apelem:

-  Nasza propozycja współpracy ze stroną rządową polega na tym, żebyśmy jak najszybciej wznowili działalność szpitala tymczasowego w oparciu o sanatorium MSWiA w Sopocie. […]  Apelujemy do rządu o pilne uruchomienie tego szpitala!

Czytaj też: Opolskie. Kolejne szpitale przyjmą pacjentów z COVID-19

25 listopada otwarcie kolejnego szpitala tymczasowego. W gotowości są jeszcze trzy

W szpitalu covidowym więcej chorych niż łóżek. Brakuje pielęgniarek i lekarzy

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum