Marszałek Sejmu ma wątpliwości ws. włączenia prokuratorów do I etapu szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 11:39

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przyznała w środę (20 stycznia), iż ma wątpliwości, czy do pierwszego etapu szczepień należało włączać prokuratorów. Podkreśliła, że rząd stara się, by szczepieni byli ci, którzy "znajdują się na pierwszej linii frontu".

Marszałek Sejmu ma wątpliwości ws. włączenia prokuratorów do I etapu szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z opublikowanym w ubiegły czwartek rozporządzeniem Rady Ministrów, w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień znajdą się m.in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, SWW, SKW czy Służby Więziennej.

Marszałek Sejmu pytana o tę kwestię na briefingu w Sejmie również przyznała, że ma w tej sprawie wątpliwości. - Myślę, że dla wielu pod znakiem zapytania stawia się grupy, które są w tej pierwszej grupie osób szczepionych. Staramy się, żeby zaszczepieni byli ci, którzy rzeczywiście przebywają na pierwszej linii frontu, mają kontakt i styczność z wieloma osobami. Jak twierdzą specjaliści, prokuratorzy w takiej grupie się właśnie znajdują. Nie wiem, ja mam wątpliwości, szczerze mówiąc - powiedziała Elżbieta Witek.

Zastrzegła jednak, iż nie wie jaki jest "finalny efekt rozmów dotyczących szczepień prokuratorów". - Proszę pozwolić, że się zapoznam, bo nie wiem, czy finalnie podjęto już taką decyzję - zaznaczyła Witek.

Włączenie m.in. prokuratorów do pierwszej grupy szczepień od kilku dni budzi kontrowersje. O wykreślenie ich z tej listy apelowali we wtorek politycy Koalicji Obywatelskiej. - Nie może być tak, że poza kolejką są w programie szczepień ujęci prokuratorzy, czy funkcjonariusze służb specjalnych. To jest po prostu niegodziwe i niesprawiedliwe - mówił lider PO Borys Budka.

W ubiegły czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wskazano w niej m.in. kolejność szczepień przeciw COVID-19 w ramach pierwszego etapu. Są to m.in. pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domu pomocy społecznej. A potem osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Kolejna grupa to: nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz inne osoby zatrudnione w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Następnie zaszczepieni mają być: nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.

Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze