Marszałek Grodzki: sytuacja w służbie zdrowia jest naprawdę poważna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2020 13:47

Zdaniem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest "naprawdę poważna". - Mam wrażenie, że Ministerstwo Zdrowia jakby popadło w letarg. Inne sprawy są oczywiście ważne, ale o ochronie zdrowia mówi się relatywnie mało - mówił Grodzki.

Prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu Fot. Archiwum

Marszałek Senatu był w czwartek m.in. w Przemyślu na Podkarpaciu, gdzie wziął udział w okrągłym stole poświęconym sytuacji w miejscowym szpitalu.

Na konferencji prasowej w starostwie przemyskim marszałek wskazał, że jego niepokój budzi przede wszystkim zadłużenie podkarpackich szpitali. Zastrzegł, że jest to jednak tylko "emanacja tego, co się dzieje w Polsce".

W jego ocenie rosną kolejki do lekarzy specjalistów, a personel medyczny jest przeciążony biurokracją i zarabia za mało. - W zasadzie czego się nie dotkniemy w ochronie zdrowia to wymagałoby naprawy i zmiany, a tak się nie dzieje - ocenił Grodzki.

Marszałek był pytany m.in. o ewentualną inicjatywę ustawodawczą Senatu w sprawie poprawy służby zdrowia. Zdaniem Grodzkiego problem jest złożony, ponieważ wiele kwestii w ochronie zdrowia jest regulowanych aktami niższego rzędu, w tym rozporządzeniami NFZ czy obwieszczeniami resortu zdrowia. A na to, jak wskazał, Senat nie ma wpływu.

Marszałek zapowiedział, że Senat chce "zacząć od rzeczy drobnych". Jako przykład podał, że chciałby, aby dzieci po transplantacjach, których jest w Polsce ok. 700, nie musiały płacić "dużych pieniędzy" za leki. - Chodzi o to, aby wszystkie leki potrzebne do życia po transplantacji wątroby, płuc, nerek były za niską, ryczałtową cenę rzędu 3,20 zł za opakowanie. To ważne, bo rodzice alarmują, że choć przeszczep się udał, to później nie bardzo ich stać na ciągłą terapię - mówił.

Grodzki zapowiedział, że w marcu lub na początku kwietnia planowana jest w Senacie duża konferencja poświęcona służbie zdrowia, po której może pojawić się inicjatywa ustawodawcza.

Wojciech Huk - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum