Marszałek Borusewicz jest spokojny o los ustawy o in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2015 12:58

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu powiedział w środę (8 lipca), że jest spokojny o los ustawy regulującej zasady zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Marszałek Borusewicz  jest spokojny o los ustawy o in vitro

Ustawą tą zajmie się Senat na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

- Nad ustawą o in vitro pracujemy już od dziesięciu lat, jestem spokojny o los tej ustawy, trzeba uporządkować, to co się dzieje dotychczas, kiedy nie ma żadnych uregulowań dotyczących in vitro (...) myślę, że ta ustawa zostanie uchwalona - powiedział Borusewicz w środę dziennikarzom. Poinformował, że zagłosuje za ustawą.

Kwestia głosowania w Senacie nad ustawą regulującą in vitro była tematem wtorkowego, wieczornego spotkania premier Ewy Kopacz z senatorami PO. Po spotkaniu szefowa rządu wyraziła nadzieję, że wynik głosowania nie będzie niespodzianką i że senatorowie PO zagłosują za tą ustawą. Poinformowała też, że nie zostanie wprowadzona dyscyplina w klubie Platformy.

Borusewicz pytany, czy na spotkaniu z premier Kopacz dyscyplinował senatorów PO, którzy chcą składać poprawki do ustawy o in vitro, powiedział: - To są złe informacje, senatorowie wiedzą, że ich obowiązkiem jest głosowanie, dyskutowaliśmy nad aspektem merytorycznym.

Zapewnił, że nie przekonywał senatorów na spotkaniu, jak mają głosować. Dopytywany, czy senatorowie PO zgłoszą poprawki do ustawy o in vitro, marszałek Senatu odparł, że tego nie wie.

Do rozmowy premier Kopacz z senatorami PO doszło po tym, gdy w ubiegłym tygodniu senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności. Podczas posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO, a od głosu wstrzymała się kolejna - Helena Hatka, która zapowiedziała zgłoszenie szeregu poprawek. Przedstawiciele PO zapewniają jednak, że na plenarnym posiedzeniu Senatu uda się ustawę o in vitro przyjąć.

 Łukasz Abgarowicz, wiceszef grupy senatorów PO mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że Platforma popiera ustawę o in vitro, a o tym, że głosowanie w komisji będzie dla PO przegrane, wiedziano z góry, ponieważ wiadomo było, że na posiedzeniu nie będzie dwóch senatorów Platformy ze względu na ważne wydarzenia zaplanowane dużo wcześniej.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności, regulującą również stosowanie procedury in vitro, pod koniec czerwca. Daje ona prawo do korzystania z niej małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum