Maroko: dopuszczenie aborcji w kilku przypadkach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2015 14:01

Król Maroka Mohammed VI nakazał złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Usunięcie ciąży będzie możliwe w przypadku gwałtu, kazirodztwa, zagrożenia dla zdrowia matki i wad rozwojowych płodu - poinformowały źródła w pałacu królewskim.

Maroko: dopuszczenie aborcji w kilku przypadkach

Decyzja została podjęta przez monarchę w następstwie rekomendacji ministra sprawiedliwości, ministra ds. islamskich oraz szefa oficjalnej organizacji praw człowieka - odnotowuje agencja Associated Press.

Władze wskazały jednocześnie, że "olbrzymia większość" Marokańczyków nadal uważa, iż aborcja, poza kilkoma wyjątkami, powinna pozostać w ich kraju niedozwolona.

Do tej pory marokańskie prawo dopuszczało aborcję tylko w przypadku, gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla zdrowia matki. W lutym podjęto publiczną debatę na temat dopuszczalności przerywania ciąży w innych okolicznościach.

AP zwraca uwagę, że nielegalne aborcje nie należą w Maroku do rzadkości; jak oceniają organizacje pozarządowe, dziennie dokonuje się od 600 do 800 aborcji w tym liczącym blisko 33 miliony ludzi kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum