Marek Tombarkiewicz i Piotr Gryza złożyli dymisję z funkcji wiceministrów zdrowia

Autor: PAP, MZ/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2018 13:50

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisje wiceministrów zdrowia: podsekretarza stanu Marka Tombarkiewicza oraz podsekretarza stanu Piotra Gryzy.

Premier przyjął dymisje wiceministrów zdrowia Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W ministerstwie, na czele którego stoi Łukasz Szumowski, pozostaje obecnie pięcioro wiceministrów: Józefa Szczurek-Żelazko, Janusz Cieszyński, Katarzyna Głowala, Zbigniew Król i Marcin Czech.

Marek Tombarkiewicz jako wiceminister zdrowia m.in. inicjował, koordynował i nadzorował wykonywanie zadań przez Departamenty: Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Organizacji Ochrony Zdrowia oraz Ratownictwa Medycznego i Obronności.

Piotr Gryza w ostatnich dniach odpowiadał za inicjowanie, koordynowanie i nadzorowanie wykonywania zadań przez Departament Ubezpieczenia Zdrowotnego; nadzorował działalność Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Wcześniej zajmował się m.in. Departamentem Funduszy Europejskich i e-Zdrowia.

Marek Tombarkiewicz odpowiadał za ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym natomiast Piotr Gryza m.in. za tworzenie przepisów o sieci szpitali.

- Redukując liczbę wiceministrów chcemy jeszcze bardziej usprawnić pracę rządu, zmniejszyć warstwę polityczną, a zwiększyć urzędniczą, podobnie jak to jest w najwyżej rozwiniętych demokracjach Europy Zachodniej - stwierdził w poniedziałek (12 marca) premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że podziękował wszystkim ustępującym wiceministrom. Dodał, że nawet jeśli coś działa dobrze, zawsze można spowodować, aby działało jeszcze lepiej.

Premier zaznaczył, że w swoim wyborze kierował się analizami porównawczymi do innych krajów członkowskich UE.

- Do krajów skandynawskich, do Niemiec, Austrii, Szwajcarii. Także w tym kontekście patrzyliśmy na przydzielane zadania. Oczywiście nie był to żaden dogmatyczny wyznacznik, ale jednak jest coś takiego, jak najlepsze praktyki w krajach dojrzałych od strony instytucjonalnej. Przyglądaliśmy się również tamtym wzorcom - mówił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że w redukcji liczby wiceministrów nie chodzi o zmiany personalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum