Marek Posobkiewicz: rolę Urzędu Zdrowia Publicznego pełni Sanepid

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2017 12:02

Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreśla, że Sanepid zajmuje się profilaktyką, od promocji szczepień po walkę z dopalaczami. Od lat na szczeblu centralnym pełni funkcję Urzędu Zdrowia Publicznego.

Marek Posobkiewicz: rolę Urzędu Zdrowia Publicznego pełni Sanepid
W ocenie GIS logiczne wydaje się, że przyszła struktura urzędu zdrowia publicznego musi się oprzeć na inspekcji sanitarnej Fot. PTWP

Posobkiewicz podkreśla, że lokalnie rolę UZP pełni 16 wojewódzkich i 318 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W jego ocenie pozostałe podmioty zajmujące się zdrowiem publicznym nie działają tak szeroko, dlatego logiczne wydaje się, że przyszła struktura urzędu musi się oprzeć na inspekcji sanitarnej.

GIS zaznacza również, że zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej rozpoczynają się od badania wody, bezpieczeństwa żywienia i żywności, zabezpieczenia przed chorobami zakaźnymi przez program szczepień ochronnych, po promocję zdrowia i higieny środowiska, medycynę pracy, a także ochronę przed szkodliwymi substancjami, w tym dopalaczami.

Szczególną wagę GIS przywiązuje do propagowania szczepień ochronnych. Przypomina, że ostatnio podpisał nowy kalendarz szczepień ochronnych. Znalazło się w nim szczepienie przeciwko pneumokokom, które poprawi stan zdrowia polskich dzieci. Kolejnym celem są obowiązkowe szczepienia przeciwko grypie, przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia. Rozwiązaniem mógłby być akt legislacyjny, który określałby, jakie grupy zawodowe zobowiązane są do szczepienia.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum