Marek Kiljański: dołóżmy wszelkich starań, aby uchwalić ustawę o zawodzie fizjoterapeuty

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2015 15:24

Od 25 lat środowisko bezskutecznie walczy o uregulowanie prawne zawodu fizjoterapeuty. To co mnie cieszy to fakt, że zarówno my, jak i Naczelna Izba Lekarska oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji jesteśmy zgodni, że ustawa musi powstać i powinna być naprawdę dobra - mówi dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Marek Kiljański: dołóżmy wszelkich starań, aby uchwalić ustawę o zawodzie fizjoterapeuty
Marek Kiljański - prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii

Pierwszy projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty napisano w Ministerstwie Zdrowia w 1999 r., a jego autorem był ówczesny szef resortu Wojciech Maksymowicz. Kolejny projekt, poselski, powstał w 2000 roku. Dyskutowany obecnie trzeci projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty jest tym razem autorstwa PSL.

Zawiera on, wbrew stawianym zarzutom, wyszczególnione różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty, określa organizację i zadania samorządu zawodowego fizjoterapeutów oraz kompetencje osób wykonujących ten zawód. Zakłada też powstanie jawnego rejestru pozwalającego na identyfikację fizjoterapeuty.

Odnoszę jednak wrażenie, że w sytuacjach kluczowych, kiedy ważą się losy tego przedsięwzięcia, dochodzi do obstrukcji. Tymczasem na tę ustawę czekają wszyscy, zarówno fizjoterapeuci, jak i lekarze, a przede wszystkim - pacjenci.

Czytaj: Spór wokół projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Czy zagraża bezpieczeństwu pacjentów?

Optymizmem napawa fakt, że środowisko chce się dogadać. W czwartek (23 lipca) prezes NRL Maciej Hamankiewicz zaproponował nam wspólne rozmowy, analizę ustawy i poprawek do niej. Z taką samą propozycją występowałem dwa lata temu do Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Niestety, przez dwa lata do spotkania nie doszło. Tym bardziej cieszę się, że obecnie jest wola rozmowy.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że może to potrwać długo, ale najważniejsze, że komisja, która zajmuje się Ustawą o zawodzie fizjoterapeutów, pracuje. Dołóżmy wszelkich starań, aby tę ustawę uchwalić.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum