Marek Haber o reformie ochrony zdrowia

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2010 11:06

Będzie przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów,wymagających, aby w karetkach jeździli tylko lekarze wybranych specjalizacji. Będzie więcej pieniędzy dla oddziałów oferujących świadczenia wysokiej jakości - zapowiada w wywiadzie dla Gazety Prawnej wiceminister zdrowia Marek Haber.

– Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który zakłada przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów, zgodnie z którymi już od przyszłego roku w karetkach mogliby jeździć tylko lekarze wybranych specjalizacji – mówi w wywiadzie Marek Haber.

Ministerstwo przesuwa ten termin o dwa lata, żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której część świadczeniodawców nie będzie w stanie zapewnić świadczeń realizowanych przez zespoły ratownicze w 100 proc., ponieważ po prostu brakuje specjalistów.

Marek Haber zdradza, że nie ma planów zmiany w sposobie finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Wiceministra przypomniał, iż ustawy o jakości w ochronie zdrowia to jeden z elementów tzw. pakietu zdrowotnego, o którym mówiła w sierpniu Ewa Kopacz. Ministerstwo chce różnicować zakresy świadczeń i zwracać uwagę na jakość oraz warunki udzielanych świadczeń na poszczególnych oddziałach.

– Chodzi o to, żeby te zakłady, które gwarantują wyższą jakość świadczeń, mogły liczyć np. na zwiększenie limitów – mówi dziennikarzom Gazety Prawnej Marek Haber.

Więcej: Gazeta Prawna

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum