Marek Haber: MZ nie zlikwiduje specjalizacji lekarskiej z hipertensjologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 12:26

Ministerstwo Zdrowia wycofało się z planów likwidacji specjalizacji lekarskiej z leczenia nadciśnienia tętniczego - hipertensjologii - poinformował w czwartek (1 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Haber.

Pytanie dotyczące propozycji zniesienia tej specjalizacji zadali posłowie PO Lidia Gądek i Tadeusz Arkit.

Lidia Gądek podkreślała, że nadciśnienie tętnicze jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, a ze względu na epidemię otyłości i starzenie się populacji, do 2030 r. liczba chorych w Polsce może wzrosnąć z 10 mln do ponad 15 mln osób. Zaznaczyła, że dzięki stworzeniu systemu terapii z zakresu hipertensjologii skuteczność leczenia w Polsce w tej dziedzinie wzrosła z 12 proc. do 26 proc.

Marek Haber zaznaczył, że w pierwszej wersji projektu rozporządzenia MZ planowało likwidację specjalizacji lekarskiej z hipertensjologii, jednak po konsultacjach zewnętrznych, zdecydowano o jej utrzymaniu. Dodał, że MZ wzięło pod uwagę głosy osób, które wskazywały na konieczność wzmocnienia terapii i diagnostyki, szczególnie przypadków nadciśnienia tętniczego.

Jak poinformował, obecnie jest 189 lekarzy tej specjalizacji, a kształci się kolejnych 109.

Wiceminister zdrowia zapowiedział, że tryb uzyskania specjalizacji prawdopodobnie się nie zmieni: lekarz będzie mógł ją otrzymać po uzyskaniu specjalizacji z chorób wewnętrznych lub pediatrii.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum