Polskie Radio/Rynek Zdrowia | 12-08-2011 09:29

Marek Balicki: przeznaczamy za mało pieniędzy na ochronę zdrowia

Były minister zdrowia Marek Balicki, poseł SLD, skrytykował rząd za politykę zdrowotną. Stwierdził, że za mało pieniędzy przeznaczanych jest na ochronę zdrowia w Polsce.

Minister Zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w czwartek (11 sierpnia), że w przyszłym roku na ochronę zdrowia przewidziano ponad 61 mld zł.

W piątek (12 sierpnia) w "Sygnałach Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia, Marek Balicki stwierdził, że to dużo mniej, niż w większości innych państw europejskich, gdzie na ochronę zdrowia przeznacza się ok. 5, 6, a nawet 7 proc. PKB.

Zauważył także, że w Polsce poziom wydatków na zdrowie w stosunku do potencjału społeczno-gospodarczego, jest relatywnie niski.

- Rocznie państwo wydaje na leczenie jednego ubezpieczonego pacjenta 1635 zł, co podzielone na 12 miesięcy daje niewiele ponad 4 złote miesięcznie, a ceny, które płacimy za sprzęt medyczny, materiały, które są używane w szpitalach, paliwo do ambulansów są takie, jak w innych krajach unijnych. Przeznaczając mniej pieniędzy na opiekę zdrowotną, możemy za to mniej kupić - tłumaczył Balicki.

 

Więcej: http://www.polskieradio.pl