Marek Balicki: polityka antynarkotykowa w Portugalii odniosła sukces

Autor: Gazeta Wyborcza, DK/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2010 14:12

W Portugalii od 10 lat branie narkotyków nie jest przestępstwem kryminalnym. Zdaniem ekspertów, portugalski eksperyment odniósł sukces.

Marek Balicki: polityka antynarkotykowa w Portugalii odniosła sukces

W 2000 roku wprowadzono ustawę dekryminalizującą posiadanie i konsumpcję wszystkich narkotyków. Handel nimi wciąż pozostaje nielegalny. Ilością „niehandlową" jest wedle ustawy dawka na dziesięć dni dla jednej osoby. Posiadanie i konsumpcja narkotyków nadal pozostają nielegalne, nie stanowią jednak przestępstwa, lecz wykroczenie.

– Okazało się, że nie nastąpił znaczący wzrost konsumpcji narkotyków i szkód społecznych z tym związanych, wręcz odwrotnie. Znacznie mniej osób zaczęło trafiać do więzień z powodu narkotyków, a dużo więcej zaczęło korzystać z programów terapeutycznych. Ta polityka odniosła sukces, przyniosła korzyści całemu społeczeństwu – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl poseł Marek Balicki.

Zdaniem byłego ministra zdrowia przykład portugalski udowadnia, że stosowanie prawa karnego nie rozwiązuje problemów związanych ze stosowaniem narkotyków.

– Moim zdaniem w Polsce trzeba zdepenalizować konsumpcję i posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek, zarówno tzw. miękkich jak i twardych. Należy też rozszerzyć programy terapeutyczne oparte na zasadzie redukcji szkód społecznych – podkreśla Marek Balicki.

Portugalska polityka narkotykowa państwa opiera się na kilku filarach: prewencji, komisji ds. „zniechęcania", redukcji szkód, leczeniu i pomocy chorym w ich powrocie do społeczeństwa. Prewencja to m.in. edukacja w szkołach i uczelniach o skutkach zażywania narkotyków. Drugą linią interwencji państwa jest komisja ds. „zniechęcania", przed którą trafia się po zatrzymaniu przez policję za palenie haszyszu, heroiny czy wciąganie kokainy.

Redukcją szkód zajmują się nią głównie organizacje pozarządowe finansowane z budżetu. Codziennie w miasto wyruszają ekipy uliczne z workami zawierającymi jednorazowe apteczki: są w nich strzykawki, igły, gazy, woda utleniona, prezerwatywa. Dzięki programowi wymiany drastycznie spadł odsetek konsumentów narkotyków wśród zarażonych wirusem HIV. Dziesięć lat temu stanowili 60 proc., dziś - tylko 15 proc.

Podobnie spadła liczba zakażeń WZW typu B i C. Heroinistów namawia się do przejścia na konsumpcję mniej szkodliwego metadonu. W każdym większym mieście są punkty, w których można dostać go bezpłatnie. Oczywiście to tylko etap pośredni – głównym celem jest doprowadzenie do wyzwolenia z nałogu.

Liczba zgłaszających się na leczenie wzrasta co roku o kilka tysięcy, co jest skutkiem nie tyle wzrostu narkomanii, ile skutecznego docierania do uzależnionych i namówienia ich do podjęcia terapii. Ostatnim etapem jest resocjalizacja: pomoc w powrocie do życia bez nałogu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum