Marek Balicki: płacenie za świadczenia w szpitalach publicznych jest bardzo niebezpieczne

Autor: Super Express/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2017 12:50

Były minister zdrowia Marek Balicki ocenił, że najnowsza propozycja resortu zdrowia, by publiczne szpitale mogły pobierać od pacjentów opłaty, "finansowo niewiele zmieni, za to politycznie i społecznie jest bardzo niebezpieczna".

Marek Balicki: płacenie za świadczenia w szpitalach publicznych jest bardzo niebezpieczne
Marek Balicki: możliwość płacenia w szpitalach publicznych jest społecznie bardzo niebezpieczna. Fot. PTWP

W myśl proponowanych przepisów pacjenci będą mogli korzystać z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w publicznej placówce ochrony zdrowia, o ile ta będzie świadczyła takie usługi.

W rozmowie z Super Expressem Marek Balicki twierdzi, że to zdecydowanie zły pomysł. Tłumaczy, że szpitale publiczne powinny być bezpłatne dla wszystkich, a obowiązkiem państwa jest finansowanie ich z podatków i składek służby zdrowia. Dodaje, że "PiS do tej pory mówiło o bezpłatności służby zdrowia. To niezgodne z tym, co głosili".

Balicki zauważa, że w większości przypadków szpitale lub przychodnie działają w trybie nagłym, więc w takiej sytuacji trudno przyjmować opłaty. Uważa też, że wprowadzenie możliwości opłat za usługi stworzy dwie kategorie pacjentów, lepszych i gorszych.

Balicki konstatuje, że w Hiszpanii wprowadzono zasadę, iż na terenie miasta czy powiatu dostaje się jedną kwotę na całą służbę zdrowia i za te pieniądze trzeba zapewnić pełną opiekę. To działa - twierdzi.

Ze zgłaszanymi ostatnio obawami nie zgadza się Ministerstwo Zdrowia i w wydanym komunikacie uspokaja zarówno ekspertów, jak i pacjentów.

Czytaj : MZ o ustawie: pacjenci nie zapłacą za dotąd bezpłatne świadczenia

Więcej: www.se.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum