Marek Balicki: pakietowi ustaw brakuje spójnej koncepcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2010 18:14

Projekt ustawy refundacyjnej ogranicza działania rynkowe, projekt ustawy o działalności leczniczej prezentuje odwrotny kierunek - uważa Marek Balicki (SLD).

Marek Balicki: pakietowi ustaw brakuje spójnej koncepcji
Balicki powiedział podczas wystąpienia w Sejmie, że wstępna ocena ustaw przygotowanych przez rząd nie wygląda najlepiej.

– Są rozwiązania dobre, ale są też takie, które jednoznacznie nie wskazują, że rząd chce szukać oszczędności, wycofując się z finansowania istotnych obszarów polityki zdrowotnych – ocenił.

Poseł SLD wymienił m.in. projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – w jego ocenie rząd szuka oszczędności m.in. przez skracanie elementów kształcenia lekarzy, a także projekt ustawy o działalności leczniczej.

–  Tam są rozwiązania, które przerzucają na samorządy część ciężarów finansowych – powiedział.

W ocenie posła SLD, przygotowanemu przez rząd pakietowi ustaw zdrowotnych brakuje spójnej, całkowitej koncepcji. Jak zaznaczył, ustawa refundacyjna ogranicza działania rynkowe, co jest dobrym rozwiązaniem.

Z kolei, w opinii Balickiego, w przypadku ustawy o działalności leczniczej rząd przyjął odwrotny kierunek.

– Rząd wprowadza daleko idące zmiany, jeśli chodzi o mechanizmy rynkowe – zaznaczył.

Jak dodał, „ponieważ nie ma strategii, cele zmian nie są jasno zaprezentowane”. Zapowiedział, że SLD chce pracować nad wszystkimi projektami rządowymi i projektem Bolesława Piechy (PiS) w komisjach.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum