Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii

Autor: WOK • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia16 sierpnia 2021 16:09

Resort zdrowia opublikował zarządzenie uchylające zarządzenie ustanawiające pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii. Tym samym funkcji tej nie pełni już Marek Balicki.

Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii
Marek Balicki ne jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii; FOT. PTWP

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia w poniedziałek, 16 sierpnia ukazało się zarządzenie MZ uchylające zarządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii. Chodzi o zarządzenie MZ z 29 lipca 2019, wyznaczające wówczas na tę funkcję Marka Balickiego.

Reforma i rozwój opieki psychiatrycznej

Marek Balicki nie jest więc już pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii. Do jego zadań należało, między innymi:

  • Inicjowanie i koordynowanie działań mających na celu reformę i rozwój opieki psychiatrycznej w Polsce, z wyłączeniem leczenia uzależnień
  • Koordynacja realizacji założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w zakresie reformy opieki psychiatrycznej
  • Przedstawianie Ministrowi Zdrowia:
    - informacji w zakresie analiz, ocen i wniosków związanych z realizacją zadań
    - propozycji w zakresie rozwiązań legislacyjnych i organizacyjno-finansowych rekomendowanych w celu rozwoju opieki psychiatrycznej.

Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Przypomnijmy, że do niedawna Marek Balicki kierował również pilotażem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na profilu Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego w mediach społecznościowych Marek Balicki napisał: „Z dniem 31 lipca br. kończy się moja misja w Biurze ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. (...) W tym czasie udało nam się razem sporo osiągnąć w reformowaniu opieki psychiatrycznej dla dorosłych. Zdaję sobie jednak sprawę, że ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia. Rekomendacje dotyczące dalszych koniecznych działań zawarte są w raporcie końcowym Biura ds. pilotażu za rok 2020 oraz w tegorocznych uchwałach Zespołu ds. pilotażu programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który działał przy Ministrze Zdrowia do 30 czerwca br.”

Obowiązki Marka Balickiego przejęła dr Daria Biechowska, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Marek Balicki był ministrem zdrowia w latach 2003-2005, posłem I, II i VI kadencji oraz senatorem V kadencji. Jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie anestezjologii i psychiatrii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum