Marek Balicki kontrowersyjnie: czy jest potrzebna centrala NFZ?

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2010 12:07

Niech Ministerstwo Zdrowia kreuje politykę zdrowotną a NFZ realizuje funkcje kontrolne - postuluje Marek Balicki, były minister zdrowia.

Jego zdaniem NFZ dubluje centralną administrację w sferze zdrowia. Uważa, że rolę centrali płatnika powinien przejąć minister zdrowia, działając przy pomocy podległych mu agencji. Oddziały wojewódzkie NFZ powinny się zająć wyłącznie kontraktowaniem usług i kontrolowaniem, czy pieniądze zostały właściwie wydane.

Balicki w rozmowie z Arkadiuszem Droździelem z portalu money.pl negatywnie ocenia pomysł, by zlikwidować NFZ i zastąpić go kilkoma ubezpieczalniami: – Stworzenie sześciu centralnych instytucji, czyli pomnożenie NFZ razy sześć, z których każda by działała na terenie całego kraju, to już nie dublowanie, ale usześciokrotnienie administracji centralnej.

Zdaniem byłego ministra zdrowia, to co nas głównie odróżnia od innych systemów i musi dawać złe efekty, to niedostateczne finansowanie.

Przekonuje: – W Niemczech składka zdrowotna wynosi 15 procent wynagrodzenia, a u nas 9 procent. Jeżeli chodzi o efektywność finansową mamy najlepszy system w Europie – u nas uzyskuje się najwięcej za określoną kwotę. Tylko, że jest to kosztem obsługi pacjenta, niedoinwestowania. Bez zwiększenia środków, oczywiście nie jednorazowego, cudów nie należy się spodziewać.

Więcej: www.money.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum