Polskie Radio/Rynek Zdrowia | 16-10-2017 10:38

Marek Balicki: konieczne jest podwyższenie składki zdrowotnej

Były minister zdrowia Marek Balicki przekonuje, że postulat lekarzy nt. znaczącego zwiększenia nakładów na służbę zdrowia jest powodem do publicznej debaty.

Zdaniem Balickiego systemową drogą do większego udziału wydatków na służbę zdrowia jest podwyższenie składki zdrowotnej. Fot. PTWP

Zdaniem Balickiego w ciągu trzech lat zwiększenie finansowania służby zdrowia o 50 proc. jest mało realne. W  jego opinii wszyscy powinni decydować o podziale środków publicznych. I jak przekonuje, Polacy byliby zgodni co do potrzeby zwiększenia finansowania opieki zdrowotnej.

Zdaniem byłego ministra zdrowia systemową drogą do większego udziału wydatków na służbę zdrowia jest podwyższenie składki zdrowotnej.

W jego opinii obecny protest rezydentów jest jednak wykorzystywany do rozgrywek politycznych. Jak przypomniał Balicki w czasie kampanii wyborczej np. politycy PO nie deklarowali zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia. - Starali się urynkawiać ten obszar i przerzucać na obywateli koszty dysfunkcji systemu - wskazywał Balicki na antenie Polskiego Radia.

Więcej: www.polskieradio.pl