Marek Balicki: brakuje właściwej oceny zasobów i potrzeb

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2016 12:32

Brak rozeznania w obszarze potrzeb i zasobów w ochronie zdrowia to największa bolączka polityki zdrowotnej w kraju. Kolejna to brak planowania kadr medycznych  - ocenia Marek Balicki, były minister zdrowia.

Zdaniem Marka Balickiego, dużą bolączką jest brak planowania kadr medycznych Fot. PTWP

Balicki w rozmowie z Rzeczpospolitą wyjaśnia, że obecne zasady sprzyjają zwiększaniu liczby usług, choć nie są one potrzebne w takiej skali. Obecnie każdy może zbudować dowolny szpital, co powoduje, że w pewnych obszarach opieki medycznej jest nadmiar, a w niektórych - niedobór.

Ponadto płacimy za poszczególne badania, a nie za całościowe doprowadzenie pacjenta do zdrowia. Dlatego wykonywanych jest za dużo badań. Szpitalom zależy też, by pacjent jak najdłużej zajmował łóżko, bo wtedy dostają więcej pieniędzy z NFZ.

Tak jest np. w psychiatrii. W Polsce jest za dużo łóżek na oddziałach psychiatrycznych, ale wciąż brakuje na nich miejsc, bo pacjenci są zbyt długo hospitalizowani. Tymczasem lepsze efekty leczenia osiąga się, gdy pacjent jak najszybciej trafi ze szpitala do swojego środowiska, w którym ma zapewnioną opiekę ambulatoryjną.

W opinii byłego ministra, słabością i zaniechaniem ostatnich lat jest brak planowania kadr medycznych. Skutkiem może być pogłębiający się deficyt w tym zakresie.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum