Marczuk: chcemy przedstawić zmiany systemowe dot. niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2018 09:48

Chcemy przedstawić zmiany systemowe w kwestii wsparcia osób niepełnosprawnych; chcemy, żeby pomoc trafiała szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z najcięższą niepełnosprawnością - powiedział w czwartek (26 kwietnia) wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

Fot. archiwum

Wiceminister był pytany w TVP Info m.in. o protest w Sejmie. - Trzeba rozmawiać i warto rozmawiać, nie jesteśmy głusi na argumenty - powiedział Marczuk. Przypomniał, że w czwartek Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy w sprawie podwyższenia renty socjalnej. - Trudno jest zarzucać rządowi brak posłuchu. Trudno jest temu rządowi zarzucać brak wrażliwości na potrzeby najsłabszych, na potrzeby tych, którzy potrzebują wsparcia - dodał.

Zgodnie z projektem ustawy, przygotowanym przez MRPiPS, renta socjalna wzrośnie do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca 2018 r.

- Apelujemy o trochę cierpliwości do wszystkich, którzy śledzą ten konflikt. Też mam takie poczucie, że to są osoby, którym my wszyscy jako wspólnota powinniśmy pomagać. Tylko powinniśmy to robić z głową, żeby nie mnożyć kolejnych problemów - mówił wiceminister.

Zaznaczył, że w sprawie wsparcia osób z niepełnosprawnościami należy przeprowadzić zmiany systemowe. - Potrzebujemy zmian systemowych. Musimy uporządkować kwestię orzecznictwa. Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, żeby pomoc, nawet wyższa, w formie też usług, nie tylko finansowa, trafiała tam, gdzie mamy do czynienia z najcięższą niepełnosprawnością. W związku z tym porządkujemy system orzecznictwa, robimy rentę socjalną, zrobiliśmy już dużo dla tego środowiska, na pewno jednak trzeba zrobić więcej. Chcemy przedstawić zmiany systemowe po to, by rozwiązywać ten problemy na lata, a nie kleić plastry - powiedział.

Zaznaczył, że rząd PiS zwiększył nakłady na niepełnosprawnych o około 3 mld zł, m.in. dzięki wprowadzeniu programów "Za życiem", "Rodzina 500 plus", podwyżce świadczenia pielęgnacyjnego i renty socjalnej o około 13 proc.

W środę przed południem protestujący w Sejmie na zamkniętym spotkaniu z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską przedstawili propozycję kompromisu, przewidującą wprowadzenie od maja br. dodatku "na życie" dla niepełnosprawnych w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. - 400 zł i od czerwca 2019 r. - 500 zł. Chcą też zrównania wysokości renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy już od maja. Porozumienia nie osiągnięto.

Rafalska powiedziała po spotkaniu, że realizacja wszystkich postulatów protestujących nadal różnicowałaby sytuację osób niepełnosprawnych i mogłaby doprowadzić do kolejnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Zwróciła uwagę, że propozycja środowisk protestujących w Sejmie nie jest odmienna od wcześniejszej, tylko trochę zmodyfikowana.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum