Mapy potrzeb zdrowotnych będą 5-letnie. Posłowie w komisji zdrowia przyjęli poprawki

Autor: • Źródło: Rynek Zdrowia22 kwietnia 2021 19:15

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła w głosowaniu projekt zmian dotyczących map potrzeb zdrowotnych. Jedna z przyjętych poprawek dotyczy skrócenia czasu ustalenia mapy z 7 na 5 lat.

Mapy potrzeb zdrowotnych będą 5-letnie. Posłowie w komisji zdrowia przyjęli poprawki
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia. Fot. screen
  • Projekt nowelizacji ustawy o mapach potrzeb zdrowotnych uzyskał pozytywną rekomendację komisji zdrowia
  • Zbigniew Wolski (Lewica) złożył m.in. poprawkę dotyczącą 7-letniego czasu obowiązywania mapy potrzeb zdrowotnych
  • Opozycja podnosiła, że projekt sprzyja centralizacji w ochronie zdrowia

Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia dotyczyło ponownego rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1013).

Przypomnijmy, projekt zmian w systemie opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych 13 kwietnia przepadł w pierwszym podejściu.

Centralizacja czy racjonalizacja? Posłowie odrzucili projekt zmian map potrzeb zdrowotnych

Jak przypomniał przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS), na poprzednim posiedzeniu zakończono pierwsze czytanie, zatem teraz komisja przejdzie do rozpatrywania ustawy.

Kierunek - centralizacja

Teraz również opozycja próbowała już na samym początku posiedzenia utrącić projekt. Wniosek formalny zgłosiła posłanka Katarzyna Lubnauer (KO).

- Zgłaszam wniosek w imieniu Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie ustawy w całości. Uważamy że jest to ustawa, której kierunek jest dość jasny, czyli centralizacja każdej decyzji. Nie pozostawia złudzeń, jakie są cele w tej materii - wskazywała posłanka na posiedzeniu komisji zdrowia.

- Uważamy, że wręcz odwrotnie, państwo powinno funkcjonować w ten sposób, żeby jak najwięcej kompetencji schodziło jak najniżej. Akurat w przypadku tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych wydaje się, że takim poziomem racjonalnym jest województwo - dodała Lubnauer.

Jej zdaniem nie ma możliwości, żeby państwo decydowało o wszystkim i robiło to w dodatku dobrze.

- Centralnie zarządza się w tej chwili pandemią, w efekcie czego mamy rekordową liczbę zgonów, ponad 103 tys. osób, które zmarły już od początku pandemii nadprogramowo, czyli ponad średni poziom ostatnich 5 lat. Dlatego zgłaszamy wniosek o odrzucenie tej ustawy w całości - podsumowała.

Racjonalizacja, strategiczne zarządzanie

Według przewodniczącego komisji Tomasza Latosa ta ustawa wymaga procedowania. - Żyjemy cały czas plotkami, ta ustawa ani nie ma nic wspólnego z centralizacją, ani, przynajmniej w takim rozumieniu w jakim mówi opozycja, żadnej centralizacji nie będzie - według mojej najlepszej wiedzy - skomentował.

Dodał też, że do tej ustawy przygotowano cały szereg bardzo ważnych poprawek z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia i na które czekają polscy pacjenci

Obecny na posiedzeniu wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski wskazał, że na poprzednich posiedzeniach nie doszło nawet do merytorycznej pracy nad poprawkami. - Absolutnie popieram, żeby kontynuować i procedować tę ustawę - powiedział.

Gadomski tłumaczył już 13 kwietnia, że nowelizacja ustawy wprowadza "pewne strategiczne zarządzanie systemem ochrony zdrowia". - Jeżeli dzisiaj minister zdrowia i NFZ zapewniają finansowanie świadczeń zdrowotnych, budują narzędzia takie jak mapa potrzeb zdrowotnych, IOWISZ, w mojej ocenie to racjonalizuje system ochrony zdrowia, a nie centralizuje - wyjaśniał.

Podkreślał, że minister zdrowia będzie weryfikował m.in. zgodność z mapą potrzeb, z krajowym planem transformacji, z innymi dokumentami strategicznymi w ochronie zdrowia.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości nie uzyskał jednak dziś większości.

Większa elastyczność

Zbigniew Wolski (Lewica) złożył m.in. poprawkę dot. 7-letniego czasu obowiązywania mapy potrzeb zdrowotnych. - Myślę, że ten okres jest za długi. Sytuacja w medycynie będzie bardzo się zmieniała a również nie wiemy jakie będą następstwa dla zdrowotności Polaków powikłań pocovidowych. Proponujemy, żeby zmienić ten okres na 5-letni.

Wiceminister Sławomir Gadomski a następnie cała komisja przychyliła się do tej poprawki.

Ostatecznie posłowie przyjęli cały projekt na posiedzeniu stosunkiem głosów 15 za, 14 przeciw i ustawa otrzymała pozytywną rekomendację komisji zdrowia.

Przypomnijmy: zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, zwanej dalej „ustawą nowelizującą”, dotyczą modyfikacji systemu opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami ustawy nowelizującej minister zdrowia będzie opracowywał mapę potrzeb zdrowotnych, zwaną dalej „mapą potrzeb”, obejmującą:

1) analizy demograficzne i epidemiologiczne, analizy stanu i wykorzystania zasobów systemu opieki zdrowotnej, w tym personelu medycznego, zamieszczane na dedykowanej stronie internetowej w formie zaawansowanego narzędzia analitycznego;
2) wyzwania systemu opieki zdrowotnej, a także rekomendowane kierunki działań na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i na terenie województw.

Minister zdrowia, w celu sporządzenia mapy potrzeb, będzie mógł zlecić AOTMiT, NFZ oraz NIZP-PZH przygotowanie danych i analiz niezbędnych do przygotowania mapy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum