Kraków. Mandaty za brak maseczki nawet do 5 tys. zł. Policja rozszerzyła kontrole

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP25 października 2021 17:14

- Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem policjanci będą zdecydowanie reagować wobec osób, które nie noszą maseczek - informuje krakowska policja. W ciągu dwóch dni w Krakowie nałożono kilkadziesiąt mandatów.

Policja w Krakowie kontroluje przestrzeganie obostrzeń. W ciągu dwóch dni wystawiła 30 mandatów Fot. Shutterstock
  • Krakowska policja zapowiada zwiększenie kontroli przestrzegania obowiązujących obostrzeń covidowych
  • Za nieprzestrzeganie obostrzeń grozi mandat od 20 do 500 zł. Gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, grozi grzywna nawet do 5 tys. zł
  • W ciągu ostatnich dwóch dni w Krakowie wystawiono kilkadziesiąt mandatów z powodu braku maseczki

Kary za nieprzestrzeganie obostrzeń. Krakowska policja nałożyła kilkadziesiąt mandatów

Kontrole miejsc publicznych, przede wszystkim autobusów i tramwajów oraz galerii handlowych, to reakcja mundurowych nie tylko na pogarszającą się sytuację covidową, ale i na sygnały płynące od niezadowolonych współpasażerów i osób robiących zakupy.

- Funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania. Mundurowi będą częściej pojawiać się w tych miejscach, aby egzekwować przepisy sanitarne, a ci, którzy nie będą ich przestrzegać, muszą liczyć się z tym, że zostaną ukarani mandatem - powiedział rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Czytaj także: Prawie 2 tys. mandatów za brak maseczki na Lubelszczyźnie. Trwają intensywne kontrole

21 i 22 października nieumundurowani policjanci wraz z inspektorami MPK przeprowadzili wzmożone kontrole w środkach komunikacji miejskiej, zwracając szczególną uwagę na tych, którzy próbują omijać przepisy covidowe i nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa oraz nie zachowują dystansu społecznego.

- Dla zapominalskich interwencje kończyły się pouczeniem, natomiast tym, którzy lekceważyli upomnienia, policjanci wręczali mandaty karne. W tym przypadku mandat wynosi od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł - wyjaśnił rzecznik.

W wyniku dwudniowych kontroli w komunikacji miejskiej funkcjonariusze podjęli 42 interwencje, pouczając 14 osób i wręczając 26 mandatów karnych za brak maseczki oraz 4 za brak odpowiedniego dystansu. W dwóch przypadkach policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie.

Czytaj: Wrócą obostrzenia? Niedzielski zapowiada mandaty

Andrusiewicz: 1400 mandatów za brak maseczki ostatniej doby

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum