"Mam haka na raka" - panowie, badajcie się!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2010 20:16

Profilaktyka raka prostaty jest tematem III edycji ogólnopolskiego programu dla młodzieży szkół średnich "Mam haka na raka".

W czwartek (8 kwietnia) w Warszawie odbyły się warsztaty przygotowujące uczniów do realizacji kampanii społecznej na ten temat. Wzięło w nich udział kilkuset młodych ludzi z 82 zespołów zakwalifikowanych do II etapu programu.

Jak podkreślił obecny na warsztatach przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha, przed tegorocznymi uczestnikami programu „Mam haka na raka” stoi bardzo trudne zadanie: przełamanie tabu, jakie towarzyszy męskim chorobom. Mężczyźni niechętnie zgłaszają się do lekarza i trudno ich przekonać do regularnych badań profilaktycznych.

Według prezesa Stowarzyszenia Mężczyzn Walczących z Chorobami Prostaty „Gladiator”, Tadeusza Włodarczyka, dowodzi tego fakt, że w pierwszych latach po uruchomieniu przez organizację telefonu zaufania, 90 proc. dzwoniących stanowiły matki, żony, córki, a nawet wnuczki mężczyzn z chorobą gruczołu krokowego. Włodarczyk twierdzi, że ta tendencja zaczyna się powoli odwracać.

Rak prostaty jest drugim nowotworem pod względem częstości występowania u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o liczbę zgonów. Jest  codziennie wykrywany u 20 Polaków. Do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim podeszły wiek i geny, ale też otyłość, siedzący tryb życia, choroby weneryczne i stany zapalne dróg moczowych.

Raka prostaty wykrytego wcześnie można wyleczyć. Dlatego każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien raz do roku zgłosić się na badania profilaktyczne do urologa. Dotyczy to zwłaszcza panów, którzy zaobserwowali jakiekolwiek zmiany w oddawaniu moczu, np. trudności z oddawaniem moczu, zbyt częste oddawanie moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu. Objawy te nie muszą mieć związku z rakiem, ale np. z łagodnym przerostem czy stanem zapalnym prostaty.

Jednak badanie per rectum nie cieszy się popularnością wśród panów. Z powodu zahamowań korzystają z nich regularnie tylko nieliczni pacjenci.

Celem najnowszej edycji programu „Mam haka na raka” jest zaangażowanie młodzieży w działania społeczne, które mogą przynieść zmianę męskich postaw i zachowań prozdrowotnych. Zgłosiły się 492 zespoły, w których skład wchodzi jeden opiekun-nauczyciel oraz 3-5 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowano 82 zespoły. Każdy z nich ma za zadanie zaprojektować kampanię społeczną, która zachęci panów do korzystania z regularnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka prostaty.

Partnerem merytorycznym programu jest Polska Unia Onkologii, a patronat honorowy nad nim objęli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Rzecznik Praw Dziecka, Senacka Komisja Zdrowia oraz Sejmowa Komisja Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum