Małpia ospa jest już w Europie i Ameryce Północnej

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP19 maja 2022 18:29

Małpia ospa została potwierdzona już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii. Kolejne przypadki stwierdzono w USA oraz Kanadzie. Objawy małpiej ospy to gorączka, bóle głowy, bóle pleców, mięśni, powiększone węzły chłonne i wysypka podobna do ospy wietrznej.

Małpia ospa jest już w Europie i Ameryce Północnej
Małpia ospa jest już w Europie i Ameryce Północnej Fot. Shutterstock
  • Małpia ospa. Ta odzwierzęca choroba wirusowa, występująca dotychczas w Afryce, pojawiła się niedawno w Europie i Ameryce Północnej
  • W Europie została potwierdzona już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii
  • W środę odnotowano pierwszy przypadek zachorowania w USA - u mężczyzny z Massachusets, który niedawno podróżował do Kanady i był w prowincji Quebec. Potwierdzono również przypadek w Kanadzie
  • Objawy małpiej ospy to gorączka, bóle głowy, bóle pleców, mięśni, powiększone węzły chłonne i wysypka podobna do ospy wietrznej.

Małpia ospa jest już w Europie i Ameryce Północnej

Publiczna służba zdrowia w Montrealu poinformowała, że potwierdzono pierwsze przypadki małpiej ospy. Ta odzwierzęca choroba wirusowa, występująca dotychczas w Afryce, pojawiła się niedawno w Europie i Ameryce Północnej.

Francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada potwierdził w środę wieczorem, że służba zdrowia w Quebec analizuje przypadki 13 zachorowań, które lekarze wskazali jako możliwe przypadki małpiej grypy.

Również w środę odnotowano pierwszy przypadek zachorowania w USA - u mężczyzny z Massachusets, który niedawno podróżował do Kanady i był w prowincji Quebec.

Radio-Canada poinformowało, że w czwartek lub w piątek oczekiwany jest oficjalny komentarz ze strony władz publicznej służby zdrowia w Montrealu.

Cytowana przez publicznego angielskojęzycznego nadawcę CBC wirusolog Angela Rasmussen, pracująca na Uniwersytecie Saskatchewan, powiedziała, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie i Ameryce Północnej jest zaskakujące.

- Albo jest to bardziej zaraźliwy wariant małpiej ospy, bardziej niż to, co dotychczas widzieliśmy w zarażeniach między ludźmi, albo są zachowania, które powodują większą łatwość przenoszenia - zauważyła Rasmussen.

Małpia ospa już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii. Jakie objawy?

Według Światowej Organizacji Zdrowia pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na małpią ospę wykryto w Wielkiej Brytanii - 6 maja u osoby, która wróciła z podróży do Nigerii. Dotychczas w Europie odnotowano ponad 50 przypadków tej choroby, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii.

Objawy małpiej ospy to:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • bóle pleców,
  • mięśni,
  • powiększone węzły chłonne
  • wysypka podobna do ospy wietrznej.

Jak podkreśliło Radio-Canada, nie ma metody leczenia, choroba ustępuje sama.

Małpia ospa. Jak dochodzi o zakażenia?

Amerykańskie CDC opublikowało w środę komunikat, w którym podkreślono, że każdy "może przekazywać małpią ospę przez kontakt z płynami ustrojowymi, owrzodzeniami, lub przez kontakt z przedmiotami dzielonymi z innymi osobami, takimi jak pościel lub ubrania, które zostały zakażone".

CDC wskazało jednocześnie, że domowe środki czystości unieszkodliwiają wirusa małpiej ospy.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum