Małpia ospa. Minister zdrowia podpisał trzy rozporządzenia. Obowiązkowa hospitalizacja lub kwarantanna

Autor: oprac. KM • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia27 maja 2022 18:07

Ministerstwo Zdrowia opublikowało trzy rozporządzenia: jedno w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej i dwie nowelizacje rozporządzeń o hospitalizacji i zgłaszaniu do sanepidu celem objęcia kwarantanną. W piątek 27 maja podpisał je minister zdrowia Adam Niedzielski.

Małpia ospa. Minister zdrowia podpisał trzy rozporządzenia. Obowiązkowa hospitalizacja lub kwarantanna
Małpia ospa. Chorzy będą hospitalizowani, a osoby z kontaktu delegowane na kwarantannę. Fot. PTWP
  • W piątek 27 maja minister zdrowia podpisał trzy nowe rozporządzenia dotyczące małpiej ospy
  • Czytamy, że "ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi"
  • Na mocy rozporządzeń możliwa będzie hospitalizacja chorych oraz 21-dniowa kwarantanna osób z kontaktu i podejrzanych o zachorowanie
  • Rozporządzenia wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna

W nowo podpisanych rozporządzeniach Ministra Zdrowia czytamy, że znowelizowane przepisy dotyczą obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

W przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania możliwe będzie objęcie kwarantanną osoby z kontaktu lub podejrzanej o zachorowanie. Kwarantanna ma wynosić 21 dni. Z kolei, jeżeli u kogoś zostanie rozpoznana choroba, osoba taka będzie podlegać hospitalizacji.

Na razie w Polsce zachorowań nie odnotowano

Z uzasadnienia do jednego z rozporządzeń dowiadujemy się, że od 2016 r. przypadki zachorowań notowano w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga oraz Nigerii. Wzrost rozpowszechnienia zachorowań przypisuje się zaprzestaniu szczepień przeciw ospie prawdziwej, które zakończono w 1980 roku. Wtedy choroba eradykowała, a odporność u osób zaszczepionych szczepionką przeciw ospie prawdziwej wygasała. Szczepionka ta dawała bowiem ochronę krzyżową przed ospą małpią.

Ogniska choroby wystąpiły już w 11 krajach Europy oraz w USA i Kanadzie. Największą liczbę przypadków zanotowano w Hiszpanii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii, ale zachorowania pojawiły się też w krajach graniczących z Rzeczpospolitą Polską.

W Europie na razie występuje wirus o mniejszej śmiertelności

W uzasadnieniu autor dokumentu podaje, że wirus ospy małpiej występuje w 2 liniach: zachodnioafrykańskiej oraz środkowoafrykańskiej. W warunkach stanu zdrowotności oraz opieki zdrowotnej krajów Afryki, w których występowały zachorowania, śmiertelność na oba te warianty wynosi odpowiednio ok. 1 proc. przypadków oraz ok. 10 proc. przypadków. W 2003 r. z powodu narażenia na importowane z Afryki zwierzęta epidemii zachorowań u ludzi w 6 stanach USA (35 przypadków potwierdzonych, 13 prawdopodobnych i 22 podejrzanych) zgonów nie zanotowano.

Za obecne ogniska na obszarze Europy odpowiada wirus linii zachodnioafrykańskiej. - Wstępne badania materiału genetycznego wirusa ospy małpiej nie wykazały na obecną chwilę mutacji wirusa, która mogłaby tłumaczyć przyczyny szerzenie się przypadków w Europie. W tej sytuacji bardziej prawdopodobną przyczyną może być tzw. superspraeding, czyli transmisja poprzez zakażoną osobę lub osoby o dużej liczbie bezpośrednich kontaktów społecznych - pisze Ministerstwo Zdrowia.

Resort powołuje się na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej przed szerzeniem się choroby, która nie wystąpiła dotychczas w kraju i podaje, że projektowane rozporządzenie obejmuje ospę małpią oraz zakażenia wirusem ospy małpiej przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Rozporządzenie wchodzi w życie dzień po podpisaniu. - Powyższe uzasadnione jest koniecznością jak najszybszego zapewnienia ochrony ludności przed zachorowaniami na chorobę dotychczas w naszym kraju niewystępującą i zapobieżenie jej szerzeniu się w populacji w przypadku zawleczenia na obszar Rzeczypospolitej Polskiej - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum