Dziennik Polski/Rynek Zdrowia | 06-02-2017 09:39

Małopolskie: wniosków o pieniądze z programu "Za życiem" jak na lekarstwo

Zainteresowanie otrzymaniem wsparcia w wys. 4 tys. zł w ramach programu "Za życiem" jest w Małopolsce znikome. Nie wiadomo również, które szpitale w regionie podejmą się świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży powikłanej oraz jej dzieckiem.

Do ośrodków pomocy społecznej wpłynęły pierwsze wnioski o wypłatę 4 tys. zł. Fot. Archiwum

Do ośrodków pomocy społecznej wpłynęły pierwsze wnioski o wypłatę 4 tys. zł. Jest ich jak na lekarstwo, bo wielu rodziców o nowym zasiłku nie wie albo ma problem z uzyskaniem potrzebnych zaświadczeń - pisze Dziennik Polski. 

Pierwsze przepisy ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” weszły w życie na początku roku. Od stycznia wypłacane jest m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice, których dziecko urodziło się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu. 

Rodzicom przysługuje również tzw. asystent rodziny, który ma pomóc w zorganizowaniu opieki i uzyskaniu innego rodzaju zasiłków.

W Krakowie po wypłatę jednorazowego świadczenia zgłosiło się 13 rodzin. Żadna nie starała się o asystenta rodziny. Do tarnowskiego ośrodka pomocy społecznej dotychczas wpłynęły zaledwie dwa wnioski. W części małopolskich samorządów po pomoc nie zgłosił się nikt.

Od początku roku w ramach ustawy „Za życiem” ruszył również program koordynowanej i kompleksowej opieki nad kobietą w ciąży powikłanej oraz jej dzieckiem. NFZ zapłaci ryczałtem za świadczenia udzielone mamie i jej dziecku. Za koordynowanie opieki mają być odpowiedzialne szpitale o wysokim stopniu specjalizacji. Jeszcze nie wiadomo, które placówki podejmą się tego zadania.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl