Małopolskie: władze regionu dofinansują szczepienia przeciwko pneumokokom

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: Portal Samorządowy/Rynek Zdrowia   • 21 października 2015 10:04

Powiaty współpracujące z gminami z terenu Małopolski mogą starać się o dofinansowanie szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom z budżetu województwa. Obecnie program szczepień realizuje już sześć jednostek.

Małopolskie: władze regionu dofinansują szczepienia przeciwko pneumokokom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwszą jednostką samorządu terytorialnego, która dołączyła do wspólnej, wraz z województwem małopolskim, realizacji programu, była w 2014 roku Gmina Miasta Tarnowa. W roku bieżącym jest to już 6 jednostek: Miasto Nowy Sącz, Powiat Tarnowski, Miasto Tarnów, Powiat Brzeski, Miasto Kraków, Powiat Wielicki.

Eksperci zachęcają, aby pozostałe powiaty również przystąpiły do wspólnej realizacji programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych, ponieważ efekty będące wynikiem współdziałania są bardzo dobre.

Jak podkreślali specjaliści podczas spotkania 20 października w Starostwie Powiatowym w Olkuszu, Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie szczepi bezpłatnie wszystkich dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości całkowitego finansowania szczepień z budżetu państwa, należy rozważyć możliwość pokrywania ich kosztów z innych źródeł. Szczególnie, że efekty tych działań są imponujące.

- Od 2017 r. zmienia się źródło finansowania szczepień. To NFZ, a nie resort zdrowia będzie finansować ich zakup. Ma to umożliwić sukcesywne poszerzanie dostępu do bezpłatnej profilaktyki szczepionkowej. Musimy jednak pamiętać, że po wejściu zmian w życie ochronę otrzymają dzieci nowo narodzone, a przecież musimy myśleć też o tych starszych, których zmiany nie obejmą - mówi Lidia Gądek, lekarz rodziny, poseł RP, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.

Dlatego też władze województwa małopolskiego zdecydowały się wesprzeć lokalne powiaty oraz gminy i przekazać dofinansowanie na pneumokokową profilaktykę szczepionkową.

- Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Planujemy realizować go do 2020 r. - mówi Anita Woźniak z departamentu zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze